Перейти до вмісту

6 способів розвинути почуття власної гідності.

Почуття власної гідності – неодмінна складова душевного комфорту людини, – вважають психологи. Адже ніщо не зачіпає нас глибше, ніж образа цієї ефемерної субстанції. А давньоримський філософ Епіктет казав своїм учням: „Не того шкода, що людина народилася і померла, що вона втратила свої гроші, будинки, майно: все це не належить їй. Але шкода, якщо людина губить свою справжню власність – гідність”. Формується це почуття ще у ранньому дитинстві. Недаремно одна з найважливіших педагогічних заповідей – не принижувати дитину, не ображати її гідність. А батькам радять обов’язково культивувати в малюках це почуття. Щоправда, у школах самі ж вчителі далеко не завжди керуються цим принципом, часом приниження дитини стає одним із методів виховання. На жаль, кожен з нас може навести чимало прикладів цього.

Тож не дивно, що з цією ж проблемою ми стикаємося і в дорослому житті. Нас може принизити пихатий чиновник, зарозумілий начальник, нахабний попутник у транспорті. А найсумніше полягає в тому, що нерідко ми цього навіть не помічаємо. Надто довго нас привчали до думки, що всі ми – лише гвинтики системи і самі по собі нічого не варті, то про яку особисту гідність мова.

Але що цікаво: найбрутальніший начальник-самодур на одну людину несамовито кричить, а іншій – у такій же ситуації – робить чемне зауваження. Чому так відбувається? Відповідь проста: принижують тих, хто дозволяє так зі собою чинити. Єдиний вихід – просто не дозволяти ображати іншим свою гідність.Звичайно, людям невпевненим у собі, занадто скромним, сором’язливим важко давати відсіч галасливим нахабам. Але власну гідність слід захищати. Насамперед, варто собі сказати: я анітрохи не гірший за інших, чиновник працює на мене і зарплату отримує з моїх податків, а справу свою я знаю краще від шефа. Дуже важлива і манера поведінки: доброзичливість, спокій, витримка, відсутність запопадливості у стосунках з начальством. А ще – почуття власної гідності не дозволяє, аби в нашій присутності принижували інших.

Але проблема гідності має не лише особистісний вимір. У світі шанують народи і країни, які самі себе поважають, тобто мають почуття власної гідності. Варто не забувати про це і вищими державним посадовцям, і всім нам, звичайним громадянам.

Як же можна розвинути почуття власної гідності і зміцнити ослаблену повагу?

1. Перш за все, чесно поглянь і оціни свої можливості, і ти напевно зрозумієш, що не такий і поганий, що багато так званих слабких місць на перевірку зовсім не значні. Ну а якщо існують серйозні недоліки, такі як егоїзм, запальність, то з цим потрібно боротися і викорінювати. А ось коли переможеш їх, то вже неодмінно почуття поваги зросте до себе.

2. Ніколи не потрібно применшувати ті переваги, які ти маєш. Можливо, молодій підростаючій людині може здатися не значним той факт, що вона може підняти, щось дуже важке, або смачно пече пироги, або танцює краще однолітків відвідуючи танці, або вона просто вища за всіх. Але потрібно повірити в те, що знайдуться люди, які будуть захоплюватися даними талантами. Знайди в собі просто ті людські якості, якими можна похвалитися, а якщо вже таких не знайдеться, то потрібно їх неодмінно виховати в собі. Я маю на увазі – чутливість до інших, щедрість, почуття гумору, терпимість, доброту, охайність. Вони затьмарять всі наявні недоліки.

3. Не літайте в хмарах. Виховуйте в собі реаліста і ставте реальні планки для подолання, тому важливо, щоб всі цілі були досяжні. З кожною досягнутою метою почуття власної гідності буде зростати. І потрібно пам’ятати, що лише якісно виконана робота може принести результат.

Читайте також:Коротка, але дуже повчальна притча про зло, яка заставить задуматись над вчинками.

4. Не потрібно ховатися і соромитися того, що у тебе є. Ділячись і допомагаючи іншим, можна заробити велику повагу від оточуючих, а потім і від себе самого. Пам’ятати потрібно завжди, що справжні друзі завжди підставлять своє плече допомоги, уважно вибирайте собі товаришів або людей, з якими ви найчастіше спілкуєтеся.

Іноді підлітки можуть одягати на себе «маски» з метою виділити свою індивідуальність. Деякі стають «крутими хлопцями», тусовщиками і т. д. Але насправді це далеко не так і задоволення воно не приносить і самоповагу не піднімає.

5.Намагайтеся менше спілкуватися з людьми, які намагаються принизити ваші гідності. У житті часто зустрічаються люди, які намагаються піднятися за рахунок приниження інших. Не варто вважати те, що вони говорять про вас, єдино правильною характеристикою. Це знизить вашу самооцінку. У вашому оточенні є друзі, які вірять в вас і підтримують, будьте ближче до них.

6.Поставте перед собою нову мету, бажано таку, яка буде досягнута незабаром. Ніщо так не підвищує самооцінку і почуття власної гідності, як подолання чергового рубежу. Наприклад, ви мрієте вивчити іноземну мову. Зрозуміло, на це піде досить багато часу. Але ось вами переведений перший текст без допомоги словника! Хіба це не досягнення, яке не величезний крок вперед? Негайно похваліть себе за це, порадійте успіху, вам є чим пишатися!