Перейти до вмісту

9 міфів про стрес.

Вбиває або робить сильнішими? Про стрес ходять легенди, ним залякують коучі, а роботодавці люблять вказувати ознаку «стресостійкість» як важливий фактор для прийому на роботу. Прийшов час розібратися, які існують міфи про стрес, і як насправді ми реагуємо на подразники.

1.Стресу можна уникнути

Якщо ви не живете у глухому лісі в землянці без інтернету, то це навряд чи можливо. Та й не треба: стрес — природний стан організму. Здорове завдання — вміти розпізнавати його, керувати і не дозволити шкодити.

2.Стрес — це дуже погано

На хвилі стресофобії цей стан став сприйматися як однозначно негативний і щось таке, від чого своє життя треба захищати. Однак, по-перше, він буває корисним, оскільки мотивує на дії та зміни. А по-друге, не будь-який стрес шкідливий і руйнівний, адже люди переживають його і у щасливі періоди, коли закохуються, ростуть у кар’єрі, одружуються чи стають батьками. Якщо ви стресуєте, це не означає, що щось пішло не так. Головне — тримайте процес під контролем.

3.Стрес на роботі буває тільки в непрофесіоналів

Як насправді: стрес на робочому місці не залежить від ступеня професіоналізму.

Якщо ви постійно нервуєте на роботі, а завдання кожного разу стають причиною панічних атак — це може призвести до серйозних ментальнимх проблем і вигоряння. Дослідження пов’язують вигоряння з симптомами тривоги і депресії. У деяких випадках це створює ґрунт для серйозних проблем з психічним здоров’ям. Дослідження 2007 року показує, що молоді люди, які зазвичай стикаються з важкими навантаженнями і надмірним браком часу на роботі, з більшою ймовірністю страждають депресивними і тривожними розладами.

4.Стрес робить життя нещасливим

Ідея перегукується з висловленою в попередньому пункті: стрес маркується як щось погане. Але це не так. Він не завжди супроводжує неприємні події чи стани — і не має позбавляти життя щастя. Однак, якщо поговорити тільки про той, що дійсно негативний, стане зрозуміло, що за стресом завжди стоїть те, що його викликає і призводить до тривожності чи відчуття напруги. Не ставте завдання боротися зі стресом — вирішіть основну проблему, і він ослабне сам.

А ще пам’ятайте, що проблеми на роботі, з партнером або друзями необов’язково повинні позначатися на всьому вашому житті. Так, у одній із його сфер щось йде не так, але в інших ви можете досягати успіху і бути щасливими.

Читайте також:“Лінива піца”. Дуже просто готувати і дуже смачно споживати.

5.Стресом неможливо керувати

Такі стани часто вважають «первісними» і тому підконтрольними лише інстинктам. Але це не так. Суттєво знизити стресовий фон може психотерапія. Важливо також уміти дивитися на речі під іншим кутом, оцінювати їх із раціональної точки зору та підтримувати себе, спираючись на позитивний досвід. Усі ці навички можна розвинути. Вони забезпечать масу енергії й інструментів для стрес-менеджменту.

6.Стрес чудово мотивує

Так, це можливо — але не обов’язково. Стрес невисокої інтенсивності дійсно може допомагати зважуватися на нове і рухатися вперед. Але сильний спричиняє протилежний ефект. «Зберися, ганчірко» — найгірше, що можна сказати людині в ситуації, яка її буквально розчавила, погодьтеся.

Сильний стрес демотивує і може змушувати прокрастинувати. Щоб цього не відбувалося, краще вирівнюватися поступово і маленькими кроками. Розбити проблему на кілька дрібних частин, з кожної сформувати завдання та вирішувати їх так, щоб кожний виконаний пункт підтримував мотивацію.

7.Стрес однозначно шкідливий для організму

Якщо цей стан виходить з-під контролю чи зберігається занадто довго, то так. Однак стрес —це ще й період вивільнення великого ресурсу енергії. І цей ресурс можна навчитися використовувати, коли підтримка дуже потрібна. Але, звісно, в розумних межах. Згадаймо перший пункт списку: головне — контроль.

8.Стрес не впливає на апетит, ви просто любите поїсти

Як насправді: через стрес виробляються гормони, що впливають на апетит.

При короткостроковому стресі надниркові залози виробляють адреналін, який допомагає зробити ривок, якщо це потрібно. Адреналін пригнічує апетит, і людина якийсь час може перебувати без їжі. Це пояснює, чому люди, які очікують доленосних звісток, наприклад біля дверей реанімації, не можуть їсти і навіть не відчувають голоду — організму просто не до цього. Але якщо стрес тривалий і стає хронічним, наднирники виробляють кортизол. Він, навпаки, підвищує апетит. Дослідники пов’язують зі стресом збільшення ваги

9.Стрес — це зручний спосіб упорядкування

Як насправді: доведеться докласти зусиль.

Нам здається, що ми повністю контролюємо себе. Але варто трапитися чомусь раптовому і непередбаченому, як ми відчуваємо, немов світ буквально розсипається. У такі моменти поради заспокоїтися або взяти себе в руки здаються смішними і образливими. Якщо ви потрапили в гостру стресову ситуацію, запитайте себе: це буде важливо через рік? а через п’ять років? Якщо так — проблема дійсно серйозна. Якщо ні — вас заспокоїть думка, що, можливо, ви прийняли ситуацію надто близько до серця.

Каскад реакцій організму у відповідь на будь-які подразники, фізичні або психологічні, однаковий. А ось стресори — можуть бути різні. Ми щодня стикаємося з різними викликами: холод, спека, начальник-грубіян, побутові негаразди, хвороби. Організм весь час знаходиться в пошуку оптимальної відповіді на них і знаходить їх. Це тренує нас і тримає в тонусі. Стресом можна управляти, враховуючи наші індивідуальні особливості. Реакція на стресори залежить від таких факторів:

темперамент. Холерик і меланхолік на один і той же подразник видадуть протилежні реакції;
особливості організму і захворювань. Наприклад, якщо у людини є захворювання щитовидної залози, надлишок гормонів сприяє підвищеному рівню реагування, а нестача — уповільненню реакцій;
оточення і умови життя. Велике місто часто додає негативу.
Управляти стресом потрібно для того, щоб уникнути виснаження. Але повністю позбутися від стресу все одно не вийде, потрібно це розуміти. Фізична активність — природний «шлюз», який допомагає «скинути» енергію і спалити «зайві» гормони стресу.