Перейти до вмісту

Бережіть себе від стресу. Способи розвинути стресостійкість.

Є люди з вродженою стресостійкістю, яка передається їм з генами. Як правило, у них легкий характер і розвинуте почуття гумору.

Вони теж потрапляють у стресові ситуації, але швидко виходять з них самостійно. Якщо хтось не володіє такими якостями, він може розвинути їх самостійно.

Як говориться, якщо ви не можете змінити обставини, треба змінити своє ставлення до них. Оскільки людина ― істота розумна, йому це цілком може бути під силу.

Кажуть, що стрес організму необхідний, особливо для людей, які довго живуть в обстановці рутини, людям зі стереотипною поведінкою, оскільки включаються внутрішні резерви організму, які змушують людину швидше думати, ефективніше діяти.

Як кажуть деякі психологи, «без стресу немає прогресу». Але занадто сильні і постійні стреси впливають на організм руйнівну силу, особливо на імунну систему.

Багато серйозні хвороби часто є наслідком сильних емоційних переживань. Людина лікує не хворобу, а її симптоми. У нього болить шлунок, він його лікує, але безуспішно, тому що лікування треба починати з нервової системи. А в якості профілактики ― виховати в собі стресостійкість.

Стресостійкість ― це здатність бути спокійним у будь-яких умовах. Ця якість особливо необхідно представникам деяких професій ― лікарів, рятувальникам, військовим, керівникам та ін. Часто при прийомі на роботу на деякі посади звертають увагу на наявність саме цієї якості.

Кожна людина має свій стресовий межа. Одні можуть безболісно перебувати в стані стресу тривалий час, інші впадають у паніку по кожній дрібниці.

Щеплень від стресу не існує і, як будь-яку хвороба, стрес краще попередити, ніж лікувати його наслідки. Як же можна допомогти собі і розвинути в собі стресостійкість?

З чого починати розвиток своєї стресостійкості:

1. Прийняти рішення жити «тут і зараз». Дуже часто ми починаємо хвилюватися ще до того, як з’являється реальна причина для стресу. Необхідно запитати себе: «Саме зараз зі мною відбувається щось страшне, загрозливе?» Якщо відповідь «ні», то почати виконувати поточні справи.

Читайте також:Десерт, який не шкодить фігурі. Вівсяно-мигдальний сирник з вишнею

2. Розуміти, що саме відчуваєш. Часто, намагаючись відповісти на це питання, люди кажуть: «Незрозуміло», «Нічого», «Не знаю». Навчіться розрізняти і словесно описувати свої почуття. Тоді вам буде значно легше справлятися з дискомфортними внутрішніми станами.

3. Давати собі час на відпочинок. Навіть в період авралу витрачати дорогоцінні хвилини вільного часу краще не на балачки з колегами (нічого нового і корисного ви не почуєте!), А на спокійне усамітнення в кабінеті. Можна залишити приміщення і пройтися по тихій вуличці неподалік від вашої роботи. Купити морозиво і посидіти на лавочці, слухаючи спів птахів та інші природні звуки (шелест листя, гудіння бджіл над квіткової клумбою і т. п.).

4. Кращого антистресового заняття, ніж спорт, ще не придумали. Займайтеся спортом для себе.

5. Відпустіть те, що від нас не залежить. Ми не можемо вирішити глобальні планетарні проблеми (та й ніхто їх, як бачимо, вирішити теж не може, хоча «сильні світу цього» з удаваною величчю надувають щоки). Перейдіть на сферу вашого власного впливу. Поліпшіть показники свого фізичного здоров’я, а також ваших членів сім’ї, навчіть своїх дітей правильно поводитися в суспільстві, подбайте про старих батьків.

6. Якщо вас спеціально «вганяють» в стресовий стан, проаналізуйте ці ситуації з психотерапевтом.

Пам’ятайте, що у будь-якої людини існує власна стресова межа. Вивчіть себе і живіть згідно вашої генетичної природи, не піддаючи себе зайвому ризику, а й не ховаючись від життєвих бур під ковдрою. Збільшуйте свій адаптивний і антистресовий потенціал – і тоді життя стане для вас цікавою пригодою, про яку захочеться написати книгу.

Часто стресова ситуація починається з дрібниці, тому, виявивши ознаки наростаючого конфлікту, його можна попередити або від нього ухилитися. Для цього непогано вивчити психологію людей, особливо тих, з ким доводиться стикатися в побуті або на роботі.

Існують продукти, що містять «гормони щастя» ― серотонін, ендорфіни. Їх багато в шоколаді, деяких фруктах ― апельсинах, бананах, фініках, в морепродуктах.

Часто причиною стресу може стати дефіцит магнію в організмі. Магній відповідає за функціонування нервових клітин і здатний захистити від шкідливого впливу стресу.

Відновити знижений рівень магнію допоможе Магне-В6, містить комбінацію магнію і вітаміну В6. Вітамін В6, або піродоксин, називають вітаміном-антидепресантом, оскільки він бере участь в синтезі «гормону щастя» ― серотоніну.