Не зважаючи на те, що слива є дуже смачна, вона щей відома своїми лікувальними властивостями. Відомо, що сливи допомагають при гіпертонії, атеросклерозі, захворюваннях нирок і печінки, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, лихоманці, закрепах. Свіжі сливи і сливовий сік уранці прекрасно очищають організм, сприяють зниженню кислотності шлункового соку. Їх використовують при закрепах як послаблюючий препарат. Сливи під впливом калію сприяють виведенню з організму надлишків води та солі. У лікувальному раціоні сливи знаходять досить широке застосування для підвищення апетиту. Крім того, плоди сливи сприяють утворенню крові, розслаблюють нижній травний тракт і прочищають шлунок. Особливо слід звернути увагу на повидло та чорнослив. Такі продукти добре допомагають організму підтримувати тонус.
Корисні властивості сливи:
– підвищують настрій,
– допомагають у боротьбі з втомою і безсонням,
– використовують для підвищення апетиту,
– покращують зір,
– роблять шкіру гладкою та еластичною,
– дезінфікують ротову порожнину і шлунково-кишковий тракт.
Читайте також: На що сподіватися знакам Зодіаку завтра, 13 вересня 2020 року?
Навіть при переробці слива чудово зберігає корисні речовини . Тому її варто споживати не лише у свіжому вигляді, але і готувати з неї компоти, соки, повидло, варення.
Крім корисних властивостей, є ще випадки у яких сливу не варто вживати. Цей фрукт не слід вживати вагітним жінкам та матерям, що годують груддю, щоб уникнути здуття живота і проносу в дитини. Не варто вживати сливи і сливовий сік людям при ожирінні та цукровому діабеті.