Через війну багато українців залишилися без житла. Держава вже напрацьовує механізм виплати компенсації громадянам за зруйновану чи пошкоджену нерухомість. УНІАН розбирався, як українці зможуть отримати таку компенсацію та що слід робити для цього вже зараз.
Весь світ щодня бачить фотографії та відео вщент зруйнованих, спалених будинків у сотнях міст і селищ України. Ці жахливі видовища більше нагадують кадри з апокаліптичних фільмів, але, на жаль, це реальність, яку принесла нам кривава Росія.
За цими кадрами – долі мільйонів сімей, які втратили своє житло та все майно в ньому і в один момент залишилися без нічого. Наразі ці люди мігрували до більш безпечних областей чи за кордон, але настане час, коли війна закінчиться, і людям треба буде десь починати з нуля нове життя.
Проблема майбутнього забезпечення житлом українців стоїть дуже гостро, і ще 1 квітня парламент ухвалив в першому читанні законопроект “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації”.
Він передбачає створення державного реєстру пошкодженого та зруйнованого війною майна, а також порядок компенсації за нього від держави. Крім цього, його метою є збір інформації для майбутніх позовів України до Росії.
Деталі майбутнього закону
Законопроектом пропонується запровадити надання компенсації за окремі категорії пошкоджених та знищених об’єктів нерухомого майна. Це стосується громадян України, які є власниками таких об’єктів та осіб, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів житлового будівництва, які ще не прийнято в експлуатацію, а також членів житлово-будівельних кооперативів, які викупили квартиру, але не оформили право власності на неї. Також до переліку отримувачів компенсації входять і спадкоємці власників пошкодженого житла.
Згідно з текстом проекту закону, компенсація може надаватися у вигляді грошової компенсації шляхом перерахування коштів на рахунок отримувача компенсації, об’єкта нерухомого майна шляхом фінансування його будівництва чи фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.
Ініціатор законопроекту – народний депутат Олена Шуляк зазначила, що люди зможуть обрати інший населений пункт, у якому буде їхнє нове житло.
“Розраховуємо, що буде така можливість, коли людина буде сама обирати. Наприклад, у неї зруйнована квартира у місті Харкові, вона зможе обирати інше місто. І навпаки – якщо зруйнована квартира в іншому місті, вона зможе обирати квартиру у Харкові”, – сказала вона.
Що стосується форми компенсації, депутат пояснила, хто зможе отримати компенсацію грошима, а хто – безпосередньо житлом.
“Ті люди, в яких пошкоджене житло, але підлягає відновленню, то люди отримають грошову компенсацію. Якщо житло повність зруйновано, то держава буде видавати нові квадратні метри, або в цьому ж, або в аналогічному за певними показниками населеному пункті”, – сказала Шуляк.
При цьому, є певні обмеження: йдеться про надання житлової площі з обмеженням до 150 квадратних метрів.
Можливість змінити місто чи селище виглядає дуже доречною, адже є міста, такі, як Маріуполь чи Сєвєродонецьк, які зруйновані практично вщент, там немає інфраструктури, а для відновлення комунікацій знадобиться багато років. Без своєї квартири і роботи деяким українцям буде нема чого робити у рідному місті чи селищі, і вони, можливо, захочуть жити ближче до родичів у іншому куточку України. Також багато хто з внутрішньо переміщених осіб вже почав працювати на новому місці проживання, і до закінчення війни ці люди вже можуть остаточно звикнути і осісти у новому місті.
Як подати заявку вже зараз
Зараз остаточно не вирішено, який вигляд матиме механізм державної компенсації за зруйноване житло громадянам України. Але ще наприкінці березня у “Дії” реалізували можливість подати заявку на таку компенсацію для збору інформації.
На порталі можна подати заяву про пошкодження або знищення своєї нерухомості внаслідок військової агресії Російської Федерації. Згодом буде створено спеціальну комісію, яка оцінить збитки.
Процедура виглядає так: необхідно авторизуватися на порталі, заповнити онлайн-форму та вказати дані про об’єкт, що було пошкоджено, фото та опис пошкоджень. Також можна звернутися до Центру надання адміністративних послуг або до найближчого нотаріуса за місцем свого перебування з ідентифікаційним кодом та паспортом, а також фото/відео пошкоджень.
Така можливість фіксації наслідків збройної агресії російських варварів є дуже важливою. Але наразі нею може скористатися дуже обмежене коло українців. Це, перш за все, люди, які повернулися до деокупованих населених пунктів чи на свій страх і ризик проживають у місцях, які обстрілюються, і можуть зафіксувати пошкодження.
При цьому є сотні тисяч людей, які виїхали в інше місто чи за кордон і не мають змоги дістатися свого житла, щоб оцінити його стан. На момент виїзду квартира чи будинок могли бути цілими, але за кілька місяців, що минули, змінитися могло багато чого. Також багато таких населених пунктів є окупованими, і ніхто при здоровому глузді не поїде ризикувати життям до окупантів, аби сфотографувати своє помешкання. Крім цього, на жаль, у таких містах і селах процвітає мародерство – як з боку окупантів, так і з боку маргінальних місцевих жителів.
Тому така фіксація буде можлива лише після закінчення війни та деокупації зайнятих рашистами українських населених пунктів. Станом на кінець червня українці подали через “Дію” заявок про пошкоджене житло на 15 млн квадратних метрів.
Інше болюче питання – кошти, за які буде оплачуватися відбудова. Завдані збитки оцінюються в десятки мільярдів доларів. Для бюджету України та знекровленої війною економіки це непідйомний тягар, тому тут влада сподівається на міжнародну допомогу та кошти, стягнуті з агресора.
Ведуться перемовини про передачу на користь України заморожених активів РФ, що сягають 300-400 мільярдів доларів. Поки що таке стягнення під питанням, але в Україні на це розраховують. Також мова йде і про репарації, але це поки що зовсім далекий варіант.
За словами очільника уряду Дениса Шмигаля, усе зруйноване житло та підприємства України будуть відновлені не лише за кошти українського бюджету, а й за конфісковані активи країни-агресора.
“Все зруйноване житло людей, всі підприємства, які втратив український бізнес, будуть відновлені, і будуть відновлені не лише коштом українського бюджету або коштами партнерів, але й обов’язково будуть відновлені за рахунок конфіскованих активів агресора – Російської Федерації”, – сказав він.
Джерело УНІАН