Перейти до вмісту

Дослідження, які довели чим корисно читати книги на ніч.

Всі ми боїмось обов’язків. Ми скануємо, перегортаємо, переглядаємо, але рідко читаємо. Ми швидко пробігаємо очима дописи в Фейсбуці, перевіряємо пошту і дивимось ролики з танцюючими котами, але не запам’ятовуємо того, що бачимо. В середньому кожен з нас витрачає 15 секунд на прочитання онлайн-статті.

Однак ті, хто читає книги, можуть похвастатись кращою пам’яттю і високими розумовими здібностями на всіх етапах життя. Окрім цього, вони краще виступають на публіці, продуктивніше мислять і, відповідно до деяких досліджень, в цілому кращі за інших.

Стосовно звички читати перед сном, варто зазначити, що вона допомагає боротись із безсонням: дослідження, проведене в 2009 році в Університеті Сассекса, показало, що 6 хвилин читання знижують відчуття стресу на 68% (тобто, така звичка розслабляє краще, аніж музика чи горнятко чаю). Читання допомагає очистити свідомість і підготувати тіло до сну.

А також допомагає:

Читання книг на ніч зменшує стрес

Якщо ви лягаєте спати, почуваючи себе нервовим і тривожним (якщо ні — напишіть нам і розкажіть, як вам це вдається), читання гарної книги може бути відмінним миттєвим рішенням цієї проблеми.

Цю заяву підтверджує дослідження, проведене в Університеті Сассекса. Тамтешні вчені спочатку викликали у людей стрес серією тестів і вправ, а потім пропонували їм класичні методи розслаблення та заспокоєння нервів. З’ясувалося, що читання працює найкраще, зменшуючи рівні стресу на 68%. Таким чином, читання випередило прослуховування музики, чаювання і прогулянку. Рівень стресу починав знижуватися вже через 6 хвилин.

У тексті, опублікованому в The New Yorker, говорилося про те, що читання занурює мозок у приємний розслаблений стан на кшталт трансу чи медитації, дозволяючи нам розслабитися та знайти внутрішній спокій. Люди, які читають регулярно, краще сплять і можуть похвалитися більш низьким рівнем стресу.

Читати також: Готуємо вдома рахат – лукум – найпоширеніші солодощі на Сході.

Читання збільшує функціональність мозку

Любите кидати виклик мозку та робити все можливе, щоб він розвивався щодня? Тоді, знову-таки, ми радимо побільше читати. Дослідження, проведене у 2001 році, продемонструвало: активності, такі як читання, рішення головоломок або гра в шахи, зменшують ймовірність розвитку нейродегенеративних захворювань. Тобто, по суті, читання — це функціональне тренування для мозку, результати від якого ви будете отримувати ще довгі роки.

Читання покращує стосунки між людьми

Коли ми читаємо, волею-неволею починаємо почуватися учасником подій, які відбуваються у книзі, а не стороннім спостерігачем — це розвиває емпатію. Крім того, у житті нам часто доводиться стикатися зі стосунками та складнощами між людьми, які дуже часто доволі складно вирішити. Кіт Отлі, професор когнітивної психології в Університеті Торонто, у колонці для The New York Times розмірковує про те, що читання створює симуляцію реальності в мозку читача, яка працює, як комп’ютерна симуляція у роботів.

«І це дуже корисно, адже реальне життя часто може бути непередбачуваним, складним і заплутаним. Коли ми переживаємо кілька симуляцій і ментально присутні в різних життєвих ситуаціях, це допомагає нам легше розібратися в майбутньому», — пояснює Отлі.

Читання покращує якість сну

І ось — один з основних приводів зробити читання своєю звичкою на ніч. Після довгого дня, повного стресу, почитати книгу може допомогти змінити фокус, переключитися та розслабитися. За день ми накопичуємо напругу в тілі, а читання відмінно допомагає м’язам позбутися її. Коли ми заповзаємо в ліжко, готуючись до сну, саме ритуал читання може з часом стати сигналом, який буде оголошувати тілу, що настав час спати. Він стане «вододілом», необхідним для внутрішнього завершення робочого дня та переходу до відпочинку. За допомогою повільного дихання і розслаблення ми готуємося до більш якісного й ефективного сну.

Читання робить нас відкритими і толерантними

Існує потішне дослідження, яке запевняє, що серія романів про Гаррі Поттера вчить читачів бути більш відкритими, толерантними і змушує їх формувати більш інклюзивне суспільство. Можна припустити, що більшість книг, які засуджують ксенофобію і в яких протагоністи виступають за рівність та інклюзивність, можуть мати такий самий ефект.

Читання робить людей щасливими

Креативність і толерантність — це, безумовно, добре, але ж урешті все одно все впирається у власне щастя. Так ось, книги дійсно можуть із цим допомогти! Дослідження, в якому взяли участь 1500 дорослих шанувальників книг, демонструє: 76% із них запевнили, що почуваються щасливими і вважають, що читання покращує їхнє життя. А ті, хто читав постійно, були більш задоволеними своїм життям постійно.

За словами психолога та автора дослідження доктора Девіда Льюіса, книга — це щось “більше, аніж просто відволікання, вона допомагає активно залучати уяву”, а це, в свою чергу, “змушує нас змінити стан свідомості”.

І неважливо, яку книгу ви оберете, художню літературу чи наукову, головне, щоб сам процес читання вас захопив.

Тому що, якщо свідомість залучена в світ, побудований зі слів, напруга випаровується і тіло розслабляється, прокладаючи шлях до сну.