У сучасному вигляді ківі існує менш ніж сто років. У Китаї ці ягоди відомі ще з XII ст., але китайський аґрус був гірким і дрібним: вага ягід не перевищували 30 грамів. Ріс у дикій природі, використовувався у традиційній медицині.
У 1904 році шкільна директорка з Нової Зеландії Ізабель Фрейзер побувала в Китаї і привезла додому насіння китайського аґрусу. Фермер Александер Еллісон посадив їх. Перші плоди з’явилися у 1910 році. Еллісон тридцять років займався селекцією нового сорту, і зусилля увінчалися успіхом: плоди збільшилися втричі і стали кисло-солодкими, гіркота зникла. Еллісон вирішив підібрати фруктам нову, більш звучну назву. Птах ківі, який не літає, — один із символів Нової Зеландії. Еллісон подумав, що товстеньке тіло цієї пташки схоже на кошлаті ягоди аґрусу, і тому назвав рослину фруктом ківі (kiwifruit).
До шістдесятих років ХХ століття ківі остаточно завоював своє місце серед екзотичних фруктів. Зараз його вирощують у Китаї, Італії та Новій Зеландії. Також плантації цього фрукта є у Вірменії і на Кубані. А в Україні, на Закарпатті, ужгородський селекціонер Генріх Стратон вивів особливий морозостійкий сорт «Карпат Стратона Валентайн».
У ківі чимало вітамінів і мікроелементів. Один ківі заповнює близько 60% добової потреби дорослої людини у вітаміні С. Він також містить вітамін Е, який захищає шкіру від сонячних променів і запобігає появі шкірних захворювань. Завдяки клітковині, антиоксидантам і калію ківі корисний для підтримування здоров’я серця. Калій розслабляє кровоносні судини, що допомагає контролювати кров’яний тиск. Але головний плюс ківі — унікальна речовина актинідин, яка, як і бромелайн в ананасі, розщеплює білки та покращує травлення.
Свіжі ківі не потребують кулінарної обробки, їх достатньо розрізати і з’їсти ароматну м’якоть ложечкою. Для салатів ківі очищають, ріжуть кружальцями або скибочками. Для пом’якшення жорсткого м’яса в деяких рецептах пропонують натирати м’ясо кашкою з ківі. Ківі додають до начинки пирогів, з нього можна приготувати смачні джеми, мармелад, а винороби готують з ківі лікери та вино.
Кілька рецептів з ківі. Спробуйте приготувати.
Салат з ківі, куркою і сиром.
200 г вареного курячого філе, 2 варені яйця, 70 г твердого сиру, 2 ківі, 100 г свіжого огірка, 70 г консервованої кукурудзи, 2 ст. ложки майонезу, сіль і перець — до смаку, 2−3 листки салату — для подачі.
Тарілку вистелити листям салату. Викласти на листя куряче філе, розібране на волокна.
Змастити невеликою кількістю майонезу. Викласти нарізаний кружальцями огірок на м’ясо, змастити майонезом. Тепер — нарізані кружальцями яйця, змастити майонезом. Зверху натерти сир невеликою гіркою, змастити рештою майонезу. Можна зробити у салаті шар ківі і потім шар кукурудзи або розмістити шари по-іншому.
Або використати їх для прикрашання салату: по краях салату розкласти нарізаний півкружальцями ківі, на середину — зерна кукурудзи.
Читайте також: Як зробити гарну вподобайку?
Ткемалі з ківі.
200 г ківі, 2 зубчики часнику, по пів пучка петрушки і кінзи, 5 г солі, 10 г цукру, чорний мелений перець — до смаку, 100 мл води.
Ківі очистити від шкірки. Нарізати шматочками і покласти в каструлю. Варити за малого кипіння, додавши воду, 10−15 хв. М’які ківі злегка розчавити лопаткою. Додати подрібнену зелень, вичавлений часник, посолити і поперчити. Перемішати і поставити на вогонь ще на 10 хв. Потім масу збити блендером. Остудити і подавати до м’ясних і рибних страв.