Те, що їсти багато цукру шкідливо для здоров’я, знають усі. Але все одно їдять. По-перше, це смачно. По-друге, шкода цього продукту сприймається як щось абстрактне, що не має до нашого реального життя ніякого відношення.
Ви бачили, щоб хтось отруївся цукром або помер, з’ївши на одну ложечку більше? В тому-то й справа, що ні. Так чи дійсно цукор – «солодка смерть», і чим же конкретно він шкідливий?
Багато хто помилково вважає, що цукор дає організму енергію. Насправді ж все навпаки: він енергію забирає. Прилив сил від цукру виникає на дуже короткий час, після чого настає різке зниження рівня енергії.
Недолік тіаміну (В1), який виникає при постійному вживанні цукру, не дозволяє їжі нормально засвоюватися, тобто, організм не в змозі отримати з неї всі корисні речовини.
Плюс, порушується метаболізм вуглеводів, з яких ми в основному отримуємо енергію. У підсумку ми їмо, але залишаємося голодними і сил у нас немає. Звідси хронічна втома, низька працездатність, апатія.
Читайте також:Усе що потрібно знати про ботокс
Можуть також виникати напади гіпоглікемії. Коли їмо солодке, різко підвищується рівень цукру в крові, а потім він так само різко падає, опускаючись набагато нижче встановленої норми.
Звідси: запаморочення, нудота, тремор кінцівок, людина може втратити свідомість. Так що енергія з цукру або твердження, що цукор «годує» мозок, – це міфи, що не мають до реального життя ніякого відношення.
Цукор – головний винуватець накопичення жиру. Все солодке, що ми їмо, відкладається в печінці у вигляді глікогену: про запас, як джерело енергії. Але «сховище» це обмежене, і якщо воно заповнене, а ми продовжуємо їсти солодке, воно трансформується в жир, в першу чергу, на животі та стегнах.
Причому дослідження показують, що якщо вживати одночасно цукор і жир (таке поєднання присутнє, наприклад, в більшості кондитерських виробів і у всій здобі), то жир відкладається набагато швидше, ніж без цукру. Тому від булочок і тортиків швидше за все і товстішають.
Крім того, «швидкі» вуглеводи, список яких очолює цукор, різко підвищують (в 2-3 рази від норми) рівень цукру в крові. Це викликає потужний викид інсуліну, який швидко переводить цукрові калорії в жир.
Після цього рівень цукру різко знижується, і виникає гострий напад голоду. Тому так складно зупинитися, з’ївши маленький шматочок торта. Різкі стрибки цукру провокують регулярне переїдання і, як результат, ожиріння.
Він «вимиває» з організму вітаміни групи В, які беруть участь в процесах травлення і необхідні для нормального засвоєння продуктів харчування. Для метаболізму цукру потрібен, зокрема, тіамін (В1), якого в цукрі зрозуміло, немає (в ньому взагалі немає ніяких мінеральних речовин).
Відповідно, організм бере В1 з усіх органів і систем. Закінчується це постійним стресовим станом, розладом травлення, почуттям постійної втоми. Також може впасти зір, з’явитися м’язові і шкірні захворювання.
Доведено також, що цукор порушує роботу серця. Пов’язано це з браком згаданого тіаміну: його нестача призводить до дистрофії серцевого м’яза, позасудинного накопичення рідини, що може спровокувати зупинку серця.
Цукор також викликає зміну співвідношення в крові фосфору і кальцію, причому дисбаланс зберігається протягом 48 годин. Через це організм не може повністю засвоювати кальцій, що надходить з їжею, що призводить до пов’язаних з дефіцитом цього елементу захворювань.
Кальцій необхідний для міцних кісток і зубів, він відповідає за звуження і розширення судин, регулює м’язові скорочення, нервові імпульси і стабільну роботу серцево-судинної системи.
Є і ще одна причина витоку кальцію – щоб засвоїти цукор, потрібен кальцій, якого в цукрі немає. І знову організму доводиться брати його зі своїх резервів. Звідси – остеопороз, проблеми з зубами, судинами, нервовою системою, серцем.
Вчені також встановили, що цукор знижує імунітет в 17 разів, і чим більше цукру у нас в крові, тим нижче захисні сили організму.