Перейти до вмісту

Прогнози війни, або 8 сюжетів її закінчення. Оцінка фізичної спроможності продовжувати війну.

Коли неможливо очікувати від супротивника раціональних рішень, потрібно оцінити можливості його фізичної спроможності продовжувати війну.

Наразі є прогнозовано вісім сценаріїв розвитку до закінчення війни.
ПЕРШИЙ. У Росії закінчаться військові, техніка і боєприпаси. Однозначно, що оцінити фактичнийй запас воєнної сили Росії непросто, адже потужності російської армії можуть значно розходитись з даними – через навмисну підтасовку показників.

Проте сценарій воєнного виснаження Росії передбачає настання такого моменту, коли наступальні  дії російської армії будуть технічно неможливими. За заявленою загальною чисельністю, російська армія кратно перевищує українську, проте її поточні втрати у війні вже не виглядають маленькими.

Якщо враховувати, що зазвичай кількість поранених у 2-3 рази перевищує кількість загиблих, то Україна вже знешкодила більше четвертої частини цих російських сил. Також відбулись і значні втрати їхньої техніки – близько третьої частини, зарезервованої для війни.

Однак великого впливу має робота Росії над залученням до війни не стільки власних регулярних сил, скільки випадкових найманців. Це масовий призов населення на окупованих територіях Криму, Донецької і Луганської областей, задіяння чеченських і сирійських бойовиків, численні спроби втягнення у війну білорусів та рекрутинг приватних військових компаній у різних куточках світу.

Отож виходячи з розрахунків, українцям доведеться ще кілька місяців знищувати російські війська, перш ніж можна буде говорити про технічну неможливість Росії продовжувати бойові дії на території України.

Оцінюючи чисельну різницю української і російської армій, включно з резервістами, яка складає два з половиною рази, а також кількість наземної бойової техніки, що різниться приблизно втричі – математично Україна здатна виграти цю війну збройним шляхом.

Але разом із втратами солдатів,  Україна завжди несе втрати і цивільного населення, яке до самого закінчення війни буде піддаватись артилерійським обстрілам і бомбардуванню. Крім людських втрат кожен день війни супроводжується і значними руйнуваннями.

Виходячи з динаміки знищення збройних сил РФ і наявного запасу міцності, можна очікувати на тривалість війни ще до 2 місяців, до моменту, коли Кремль втратить усі заготовлені військові ресурси в Україні і буде вимушений переходити до інших дій.

ДРУГИЙ. У Росії під тиском санкцій настане економічна та гуманітарна криза. Росія протягом багатьох років готувалась до війни. Знаючи про невідворотні санкції, російська влада до моменту вторгнення в Україну накопичила значні резерви. Так обсяг “Фонда национального благосостояния” (ФНБ) склав майже 200 мільярдів доларів, зовнішній борг Росія скоротила до 20% ВВП, а золотовалютні резерви наростила до 630 мільярдів доларів США.

Наскільки відомо, що Росія недооцінивши масштаби та силу санкційної реакції Заходу на воєнну агресію, втратила у перші ж тижні війни до 40% своїх золотовалютних резервів – у результаті заморожування рахунків Центрального Банку Росії у США та Європі.

Проте у Росії досі залишаються можливості розпоряджатись частиною своїх активів, номінованих в юані та тих, що знаходяться на рахунках банків, які не потрапили під санкції.

Після початку війни уряди європейських країн заявили, що планують замістити свій російський нафтогазовий імпорт, проте зроблять це протягом 1-2 років.

Зважаючи на те, що залізо і сталь, деревина та алюміній також потрапили під санкції і сукупно складають близько 10% експорту РФ, це призведе до додаткових кількадесят мільярдних збитків країни-агресора. Також авіаційна галузь РФ фактично зупинена. З одного боку майже всі розвинені країни світу закрили своє небо для рейсів з РФ. Все це разом фактично робить неможливою  нормальну міжнародну торгівлю тією частиною товарів, які ще не потрапили під санкції.

На додачу до переліченого із експортом та логістикою, російський ринок вже покинули понад 400 іноземних компаній. Майже усі іноземні компанії припиняють виробництво автомобілів на території РФ, а днями зупинився навіть завод зі збору танків, через брак мікросхем.

Що стосується так званого дефолту, неспроможності Росії платити за боргами, то в поточній ситуації дефолт не зіграє вирішальної ролі у погіршенні економічного становища РФ, адже кредитувати країну не будуть зовсім з інших причин. А інвестиційний клімат РФ і без того зруйнований санкціями. Тому дефолт Росії стане лише формально-юридичною подією, яка закріпить її фінансову ізоляцію.

Економіка Росії гальмуватиме протягом року, в магазинах зникне більшість імпортних товарів, рубль знеціниться, ціни подвояться . Літаки зупиняться. Кредити, авто і квартири стануть недоступними. Бізнес закриватиметься, а рівень безробіття перевищить 10%.

ТРЕТІЙ. Цей сценарій ґрунтується на ймовірності розширення збройної агресії Росії проти західних країн або втручання інших країн у поточну війну на боці України. Адже Путін відкрито попередив усі країни, які допоможуть Україні зробити безпольотну зону, що вважатиме їх “учасниками конфлікту”.

Важливою ознакою потенційних мішеней Кремля є ультиматум Путіна в бік США та НАТО. З іншого боку Польща пропонує НАТО спрямувати миротворчі сили в Україну. В США заявляють, що підтримають союзників по НАТО, які одноосібно вирішать ввести миротворчі війська в Україну, хоча самі й не будуть воювати з Росією.

Після початку широкомасштабної війни Росії проти України, країни НАТО переводять власні сили у стан підвищеної готовності та направляють додаткові кораблі й винищувачі до Східної Європи.

Виходить, що усі складові для розширення поля бойових дій за межі України вже готові, бракує лише так званого приводу для початку війни з боку будь-якого додаткового учасника чи відповідного політичного рішення.

В цьому сценарії Україна перестане бути самотнім учасником зіткнення, але ймовірність прийняття такого рішення з боку інших потенційних учасників важко оцінити.

Але такої єдності суспільства не існувало ще ніколи у новітній історії України. 89% населення вважають неприйнятним підписання тимчасового перемир’я з Росією без виведення військ Росії з території України.

З цього виходить, що влада не може без зміни суспільних настроїв погодитись на російський ультиматум – прийняти порушення територіальної цілісності, визнати відділення територій Криму, Донецької і Луганської областей.

П’ЯТИЙ. Останніми тижнями президент РФ неодноразово погрожував світові ядерною зброєю.

У своєму зверненні щодо початку війни в Україні Путін застеріг “тих, у кого може виникнути спокуса втрутитись в події”, і пригрозив, що “відповідь Росії буде негайною і призведе до таких наслідків, з якими у своїй історії ще ніколи не стикались”.

Далі ядерні погрози були підкріплені наказом перевести сили стримування російської армії в особливий режим несення бойового чергування.

За потужністю розрізняють стратегічну і тактичну ядерну зброю. Потужність тактичної ядерної зброї може становити менше однієї кілотонни, тобто менше тисячі тонн вибухової речовини у тротиловому еквіваленті.

Стратегічна ядерна зброя містить потужність від 400 до 800 кілотонн. Для порівняння, бомба скинута на Хіросіму під час Другої світової війни, важила 15 кілотонн і призвела до загибелі 146 тисяч людей, загальне населення Хіросіми складало тоді 245 тисяч осіб.

Отже, потенційними наслідками від подібного удару в 1 кілотонну можуть бути загибель десятків тисяч людей та повне руйнування обласного центру, з утворенням радіоактивної зони відчуження в радіусі десятків кілометрів. Фактично це знищення цілого району однієї з областей України.

Експерти побоюються, що Путін може вважати тактичну ядерну зброю “звичайною зброєю”, яка не перевищує поріг ядерної війни. Із супутників на початку війни були помічені на території Білорусі та на сході від України мобільні пускові установки РФ Іскандер-М, ракети з яких рухаються на швидкості 450 км/год та можуть нести як звичайні, так і ядерні заряди.

З цього, сценарій застосування ядерної зброї залишається можливим і ризикованим для усього світу, але Україна в такому разі перестає бути самотнім учасником бойових дій проти агресії Кремля.

ШОСТИЙ. Китай демонстративно обирає нейтральну позицію у війні Росії проти України.

Китай заявляє, що санкції Заходу проти Росії стають “усе більш обурливими”, що розширення НАТО на схід заганяє Росію як ядерну державу “в глухий кут”, що санкції не можуть вирішити проблему, зашкодять звичайним людям, вплинуть на економічну та фінансову систему та погіршать стан світової економіки, а також, що російські олігархи, були позбавлені їхніх іноземних активів “без причини”.

Зі свого боку керівництво США попередило владу Піднебесної про наслідки, якщо Китай надаватиме матеріальну допомогу Росії. Аналогічне попередження з боку США було озвучене й китайським компаніям, зокрема йдеться про заборону доступу до необхідних їм американських технологій, у разі порушення китайським бізнесом санкцій щодо РФ.

Для розуміння можливих дій Китаю, який завжди відрізнявся особливою раціональністю та розрахунком, потрібно поглянути на довгострокову стратегію Піднебесної та економічні проєкти країни.

У новому п’ятирічному плані розвитку Китаю на 2021-2025 роки заплановано розширення внутрішнього приватного споживання та розвитку платоспроможних споживачів. У 2020 році частка приватного споживання домогосподарств Китаю в економіці країни становила 38%, тоді як у США цей показник – 68%.

Сьомий. Соціальна заборона. Російська влада вже пригрозила компанії Google блокуванням сервісів. Незважаючи на заборону Кремлем соціальних мереж Facebook та Instagram, більша частина молодої аудиторії все одно користується ними через VPN. А до блокування на Facebook заходили близько 40% від загального числа користувачів Інтернету в Росії.

Читайте також: – Не веди мене, мамо, в підвал. – Бо там темно і зимно в ніжки

Так хочеться, щоб одного ранку мільйони росіян, як завжди зазираючи в екрани своїх гаджетів, побачили там інформацію про реальний стан справ на війні Росії з Україною – фото і відео зруйнованих мирних міст і беззахисних жителів, вбитих росіянами, гори трупів і цифри загиблих російських солдат, масштаби міжнародного осуду та наслідки санкцій.

Щоб замість всіх своїх переписок у мессенджерах  росіяни побачать повідомлення від самих месенджерів про те, що весь світ відвернувся від Росії і ненавидить її, допоки вона не припинить свою агресію.

Тоді Росія по справжньому зупиниться, навіть не тому, що росіяни “прозріють”, а тому, що все їх життя буде паралізовано технологічними гігантами, коли сама інфраструктура життя росіян повстане проти них.

А до такого рішення технологічних гігантів може підштовхнути влада США.

ВОСЬМИЙ. Ліквідація президента РФ. В прямому чи переносному значенні цього слова. Для цього сценарію вже закладено більшість передумов. Глобальні персональні санкції, застосовані до представників російської еліти та членів їхніх сімей, фактично ставлять персональне майбутнє цих людей у залежність від усунення Путіна.

З іншого боку, визнання Путіна воєнним злочинцем на рівні міжнародних інституцій та західних країн все більше легалізує усунення президента з боку його оточення.

Головне управління розвідки України повідомляє, що російські еліти консолідуються з метою фізичної ліквідації російського президента, а американський сенатор відкрито закликає по телебаченню знешкодити Путіна.

Все це чіткі міжнародні сигнали для оточення російського президента про те, що світ очікує від них усунення диктатора. У цьому “мотиваційному пакеті” бракує лише гарантій амністії та обіцянки повернути активи тим, хто повалить російського президента. Тому, що ліквідація Путіна з боку іноземних країн малоймовірна, інакше вона б уже відбулась.

Олексій Жмеренецький