Перейти до вмісту

Що робити у разі зникнення мобільного зв’язку та інтернету

Заздалегідь домовтеся зі своїми рідними про місце зустрічі, якщо надзвичайна ситуація застане вас зненацька.

Логічно, що найпростіший вид зв’язку – стаціонарний телефон. Запишіть або запам’ятайте номери важливих телефонів рідних, сусідів, школи, садочка, тощо. Зробіть для дітей записку з основними контактами, яку вони завжди носитимуть з собою.

Фіксований телефонний зв’язок в екстрених ситуаціях набагато надійніший, ніж мобільний. Те саме стосується дротового інтернету.

“Фіксований телефонний та оптичний інтернет-зв’язок більш захищені. Треба фізично пошкодити кабель, щоб їх перервати”, – розповів речник “Укртелекому” Михайло Шуранов.

У великих містах телефонні та оптичні кабелі ховають під землею в кабельній каналізації, тож пошкодити їх фізично чи атакувати іншим способом – досить складно.

“Телефонний зв’язок може працювати навіть без електроживлення в будинку, якщо тільки ви не використовуєте телефони з радіозв’язком. Адже живлення здійснюється з АТС, яка має резервні потужності у разі аварійного відключення електроенергії.

Щороку кількість українців, які користуються фіксованим телефонним зв’язком, зменшується. Але стаціонарні телефони точно можна знайти у державних установах, закладах освіти, лікарнях та у більшості офісних будівель.

Якщо стаціонарного телефону у вас немає і немає можливості його встановити, альтернативою залишається супутниковий зв’язок. Але вони досить дорогі: один супутниковий телефон може коштувати від тисячі доларів.

Читайте також Життя минає і є короткочасним; а квіти залишаються. І любов залишається на тисячі років.

Та саме такі телефони використовують в екстремальних умовах для надійного зв’язку. Наприклад, далеко у відкритому морі, де немає мобільної мережі.

Голова правління Ради інформаційної безпеки та кібернетичного захисту Елліна Шнурко-Табакова також розповіла про деякі особливості використання такого виду зв’язку:

“Передача голосу буде йти з запізненням в секунду, потрібно потренуватись говорити, – каже вона. – До того ж треба буде домовитися про час сеансів зв’язку, наприклад, останні 10 хвилин кожної години”.

Причина в тому, що для розмови з супутниковим телефоном треба вийти на вулицю та розвернути антену в напрямку, де розташований супутник, пояснює експертка.

“Це можна перевірити на картах відносно до вашої геолокації. Для Києва це десь 30 градусів на південь”, – пояснила експертка.

Більш бюджетне рішення – ультракороткохвильові рації. Набір таких гаджетів коштує від 4000 гривень. Але зв’язок можливий, якщо співрозмовники знаходяться на невеликій відстані один від одного (радіус дії 1-15 км). Окрім того, потрібно чітко знати, які частоти можна використовувати.

Для спілкування на невеликій відстані, наприклад, в межах багатоквартирного будинку, можна поставити на телефон месенджер, який працює без інтернету по Bluetooth, радить Антон Фарб, експерт з питань цивільної оборони та президент Федерації крав-мага України.

“У нього дуже маленький радіус дії 10-15 метрів, але кожен, хто його використовує, стає ретранслятором, – пояснює експерт. – Це те, що використовували під час Арабської весни та під час протестів в Гонконгу. Хоча б домовий чатик можна тримати на зв’язку”.

Загалом в екстремальній ситуації у випадку повної відсутності зв’язку – мобільного, фіксованого, супутникового абощо – експерти та надзвичайні служби України радять:

Завчасно придбати невеличкий радіоприймач для ультракоротких та FM-хвиль, а також елементи живлення для нього. Такий гаджет дозволить отримувати важливі повідомлення від уряду чи місцевої влади, якщо вам доведеться покинути дім або у вас не буде інших засобів зв’язку.
Якщо ви почули тривожну сирену та маєте перебої з мобільним зв’язком, увімкніть радіо або телебачення місцевого рівня. Там можуть транслювати важливі оголошення. Наприклад, щодо евакуації.

На випадок, якщо в кризовій ситуації ні у вас, ні у ваших близьких не буде жодних технічних засобів зв’язку, потрібно вже зараз дуже чітко домовитись про місце та час зустрічі.
Якщо ви плануєте евакуацію в якесь конкретне місце – визначте точку та час збору і домовтесь, що будете чекати там, наприклад, протягом 24 годин, а потім вирушите далі до пункту призначення.

Маленьким дітям варто покласти в кишеню або вшити в одяг записку. Там треба зазначити повне ім’я дитини, її батьків чи інших контактних осіб, адресу та телефони. Також дізнайтесь, де саме адміністрація садочка чи школи буде переховувати дітей у випадку загрози, щоб легко їх знайти.
Дітей шкільного віку варто попередити, як діяти в разі, якщо не буде зв’язку. Наприклад, що вони повинні залишатися з вчителем у безпечному місці і чекати на вас.

Джерело 5 канал