Перейти до вмісту

Традиції польського різдва

Різдву передує період чотиритижневого очікування, його називають Адвентом. Християни вірять, що немовлятко Ісус, щороку з’являючись у вертепі, принесе людям благодать, щастя, успіх і здоров’я. Різдво – це свято, сповнене дива і казкових передчуттів.

Однією з найважливіших традицій, яка зберіглася в католицизмі, є ламання облатки*. Родина сідає за столом, запалює свічки, а голова сім‘ї зачитує Святе Письмо. Після цього члени родини складають один одному побажання і діляться облаткою, що символізує готовність ділитись любов’ю іншими благами один з одним.

Можна (а навіть бажано) щиро обійняти людину, якій складаєш побажання. Облатка завжди лежить в центрі столу, а усі інші страви знаходяться навколо неї. Оскільки облатка є символом Тіла Христа, то це своєрідний знак, що Господь займає у нашому житті найважливіше місце.

*Облатка (opłatek) – тонкий білий коржик, зазвичай прямокутної форми, прісний (або виготовлений з неквасного і несоленого тіста), який випікається з білого борошна та води без додавання дріжджів. На облатках часто витиснені християнські релігійні зображення такі як Діва Марія з малям Ісусом та Вифлеємська зірка.Облатки ідентичні за складом до гостії, що використовується під час святої меси в католицькій церкві. Однак різдвяна облатка не освячується.

На столі повинно бути 12 пісних страв. Їх кількість пов’язана з кількістю Апостолів. Під скатертину завжди кладуть трішки сіна, а стіл посипають вівсом – це символізує бідність, серед якої народився Спаситель. За столом не можна сваритися, люди вважають, що «яким буде Святий Вечір, так пройде і цілий рік».

Вільне місце за столом
Ще одна традиція вігілійної вечері – залишати за столом одне вільне місце, для подорожнього чи неочікуваного гостя. ня.

Пастерка
Після спільного застілля усі разом йдуть до костелу на спеціальну Службу Божу – Пастерку.

Пастерка є офіційним початком святкування Різдва Христового, означає,що настав найщасливіший день в житті кожного християнина.

Всім, хто святкує, бажаємо мирних і щасливих свят, сповнених любов’ю і родинним затишком.

Читайте також Після нашого одруження теща вирішила, що наш дім це її дім.

А щодо подарунків – очі розбігаються. Новорічні прикраси ручної роботи, прикраси, свічки, кераміка вироби з дерева, сіна, сувеніри, ювелірні прикраси, скатертини, шкіряні вироби, іграшки… Зазвичай дійство супроводжують виступи мистецьких колективів.

У вечір Вігілії, 24 грудня, вся родина збирається на святкову вечерю. Серед страв на столі обов’язково мають бути рибні (найчастіше короп), грибний суп або борщ з вушками, вареники, кутя, кутя. Всього – 12 страв. У цей чарівний час звучать різдвяні пісні, а під святковою ялинкою чекають подарунки.