Для нормального обміну речовин, міцного імунітету та гарного настрою нам потрібні вітаміни. Їх ми можемо отримувати з продуктів харчування, але тут питання не в кількості з’їдених страв, а, швидше, в їх якості. Сьогодні через розвиток харчової промисловості сучасні продукти не завжди мають повноцінний вітамінний склад: наприклад, овочі і фрукти, вирощені в теплицях або на гідропоніці. Тож саме час подбати про те, щоб отримувати достатню кількість корисних речовин з їжі. Пропонуємо кілька віріантів.
Квашена капуста. На початку весни, поки не з’явилися сезонні свіжі ягоди, фрукти і овочі, ідеальне джерело вітаміну С — квашена капуста. Аскорбінової кислоти в ній учетверо більше, ніж у лимонах! Зберігається вітамін у капусті завдяки відсутності термічної обробки. Порція квашеної капусти здатна забезпечити половину денної норми вітаміну С на день. Процес ферментації творить дива — чимало у квашеній капусті не лише вітаміну С, а й інших корисних речовин — вітамінів А, К і групи В, заліза, калію, магнію, цинку. А біфідо- і лактобактерії дуже корисні для мікрофлори кишківника.
Яловича печінка — джерело корисних речовин: цінного навесні вітаміну D, вітаміну А, вітамінів групи B, особливо В12, вітаміну PP (він же нікотинова кислота). Багато в печінці заліза, добре її включати в раціон, коли обмаль сил і настрою немає.
В яйцях є все, що потрібно для життя, — вони містять весь набір замінних і незамінних амінокислот, різні ферменти, жиророзчинні вітаміни A, D, Е і водорозчинні вітаміни групи B, білки лізоцим і овальбумин, важливі жирні кислоти, рибо- флавін, холін, кальцій, фосфор, каротин. Правда, взимку і навесні вітамінів у яйцях удвічі менше, ніж влітку, але все одно їх треба їсти впродовж усього року.
Усі крупи мають корисні речовини до весни, якщо зберігати їх у сухому темному місці. Королевою круп є гречка. Крім складних вуглеводів для енергії і клітковини, необхідної для кишківника, гречка містить вітаміни групи B і PP, залізо, марганець, магній і кальцій. Гречка здатна знижувати рівень глюкози у крові і нормалізувати артеріальний тиск, а ще запобігає відкладенню холестерину в судинах.
Ідеальною добавкою до гречаної крупи стане хороше вершкове масло — так ви отримаєте повний комплекс вітамінів.
Сирна вівсянка з яйцем пашот
100 г вівсяних пластівців, 200 мл води, 50 г твердого сиру, сіль — до смаку. Для яйця пашот: 1 куряче яйце, 1 л води, 2 ст. ложки оцту 9%, 2 дрібки солі. Для подачі: хліба — 1 скибочка, сир, спеції і овочі — до смаку.
У невеликому сотейнику змішати вівсяні пластівці з водою, додати сіль. Довести до кипіння і варити 15 хв. У готову кашу додати натертий сир, перемішати. Накрити кришкою і залишити на 5 хв.
Зварити яйце пашот. Сотейник наповнити водою, додати оцет і сіль, перемішати. Яйце заздалегідь акуратно розбити в маленьку миску. Воду довести до кипіння, зробити середній вогонь. За допомогою вінчика закрутити вир і швидко, але обережно опустити яйце в центр цього виру. Варити 3 хв. Яйце вий- няти і викласти на паперовий рушник, щоб вбралася зайва волога. Можна зварити яйце у пакеті: змастити його вершковим маслом і розбити в нього яйце. Зверху перев’язати пакет ґумкою якомога ближче до яйця — щоб зберегти його форму. Варити 4 хв, притримуючи пакет так, щоб він не торкався дна.На тарілку викласти сирну вівсянку, зверху — яйце пашот. За бажання посипати ще однією порцією сиру. Доповнити страву спеціями, овочами або шматочком хліба.
Подавати, посипавши волоськими горіхами, насінням льону або кунжутом, попередньо підсушиними на пательні.
Печінка, маринована у вині.
1 цибулина, 2 лаврові листки, 100 г кореня селери, сіль, перець, 100 мл олії, 800 г яловичої печінки, 200 мл червоного сухого вина.
Читайте також: Догляд за одягом для сну.
Цибулю і корінь селери очистити, нарізати шматочками, змолоти на м’ясорубці або подрібнити у блендері. Змішати з вином, олією і розкришеним лавровим листям.
Печінку вимити, очистити від плівки і нарізати порційними шматками. Посолити, поперчити. Покласти у миску з маринадом, перемішати і поставити в холодильник на 3−4 год.Підготовлені шматки печінки обсмажити на грилі з двох боків до коричневої скоринки, по 5 хв. Подати обсмажену печінку з часточками лимона і зеленню.