Перейти до вмісту

Як приготувати компост на дачній ділянці?

На будь-якій присадибній ділянці ми отримуємо величезну кількість рослинних залишків. Це і бур’яни, і віддалені пасинки, і обрізані гілки з дерев та чагарників, і опалі зав’язі з плодових дерев, і опале листя, і навіть рослинні залишки після приготування їжі. Як це можна використати?

І якщо ви хочете, щоб на ділянці було менше шкідників, менше хвороб, а ґрунт став родючим, усі рослинні залишки бажано переробляти. А сьогодні для цього є усі можливості. Можна купити або виготовити спеціальні ємності для компостування. Але власне короб не компостує рослинні залишки. Тому вам потрібно знати ряд правил, як отримати якісний компост.

По-перше, у компостну купу необхідно закладати лише підсохлі рослинні залишки. Наприклад, якщо ви скосили траву на газоні, то не одразу її закидайте у компостну купу. Спочатку цю траву потрібно підв’ялити або підсушити. Коли видалите пасинки або зайве листя, обов’язково підсушіть цей матеріал. І лише потім закладайте у компостну купу.

Якщо рослинні залишки досить великі, то перед закладанням у компост їх потрібно подрібнити.

По-друге, для того, щоб ферментація і визрівання компосту йшли швидше, у компостну купу бажано додати:

Азотні добрива

Тому що бактерії під час переробки рослинних залишків споживають азот. Того азоту, який міститься у рослинних залишках, може не вистачити. Приблизно на 10 л рослинних залишків потрібно додати 1 ч. ложку або сечовини, або сульфату амонію.

Обов’язково внесіть розкислювач

Річ у тім, що коли бактерії споживають рослинні залишки, виділяється вуглекислий газ. Вуглекислота підкислює компост і бактерії, які розкладають залишки, працюють не настільки ефективно. Тому на 10 л рослинних залишків необхідно внести ще й 1 ч. ложку розкислювача: золу, крейду, доломітове борошно або гашене вапно.

Читайте також:Хочете живопліт? Посадіть ці рослини.

Також скористайтеся активними бактеріями

Препарати з цих бактерій (Байкал-ЕМ, Дачний компост і т. д.) можна придбати у садових магазинах. Наприклад, усім відомий Байкал-ЕМ містить близько 17 видів бактерій і грибів, які сприяють швидкому розкладанню рослинних залишків. Якщо ви внесете Байкал-ЕМ згідно з інструкцією у компостну купу, то отримаєте дуже швидке визрівання компосту. І найголовніше: під час визрівання температура всередині купи підніметься до 40-50-60° С. Цього буде достатньо, щоб ті небезпечні бактерії, віруси і патогенні грибки, які перебували на рослинних залишках, загинули. Такий компост можна вносити під рослини без побоювань заразити їх. Щедрого вам урожаю!