Перейти до вмісту

Закони, як швидко та ефективно запам’ятовувати.

Пам’ять ‒ поняття, яке не можна описати одним реченням. Це не щось конкретне і відчутне, це робота вищих психічних функцій людини. Ця робота спрямована на запам’ятовування інформації, її збереження і відтворення. Пам’ять ‒ це не тільки про інформацію, а й про перенесені емоції, про досвід людини, її страхи й тривоги. Наш мозок запам’ятовує все! Дещо він через якийсь час забуває, а дещо залишається десь далеко-далеко в підсвідомості, відтворюючись картинкою через багато-багато років.

Завдяки пам’яті ми вчимося, запам’ятовуємо правила, формули, вирішуємо рівняння, вчимо мови. Без перебільшення, це двигун прогресу, як в масштабах особистості, так і в масштабах розвитку всього світу! Ми намагаємося запам’ятати важливі моменти і інформацію: робимо фото, відео, зберігаємо перечитані електронні книги на жорстких дисках комп’ютерів, на флешках, збираємо домашню бібліотеку. Хочеться в будь-який момент взяти і відкрити підручник на потрібній сторінці, щоб прочитати потрібний параграф! Але, на жаль, не завжди ця книга знаходиться під рукою.

Людям, які добре запам’ятовують інформацію, все завжди дається набагато легше, ніж тим, хто має проблеми із запам’ятовуванням. Якщо ви належите до другої категорії ‒ не впадайте у відчай! Існує безліч способів тренувати свою пам’ять.

Закон уваги. Скаржитеся, що не можете що-небудь згадати? А чи були прикладені зусилля для запам’ятовування? Можливо, під час запам’ятовування ви ще й телевізор дивилися? Для гарного запам’ятовування необхідна концентрація уваги на матеріалі. Далі перераховано кілька факторів, які негативно впливають на збереження інформації в пам’яті і які потрібно по можливості виключити:

сторонні думки
відволікаючі впливи (шум, радіо, ТБ, дзвінки, …)
втома, роздратування
поспіх

Закон яскравості. Найкраще запам’ятовується все яскраве і незвичайне. За день ви зустрічаєте безліч людей, але ввечері можете згадати тільки тих з них, хто чимось виділявся, відрізнявся від інших. Тому перед запам’ятовуванням буде корисно спробувати надати інформації яскравий, незвичайний вигляд.

Закон значущості. За значущістю для людини інформацію можна розділити на три групи. В першу потрапляє життєво важлива інформація (режим харчування, знання про небезпеку…). Вона запам’ятовується без зусиль і практично назавжди. До другої групи відноситься цікава і суб’єктивно важлива для людини інформація. Вона теж засвоюється відносно легко. До третьої групи належить вся інша інформація. Вона засвоюється гірше всього. На жаль, такої інформації переважна більшість. Звідси випливає кілька законів, що полегшують запам’ятовування.

Закон інтересу. Як вже було сказано, інформація, що відноситься до інтересів людини (друга група), запам’ятовується легко. Тому потрібно хоча б тимчасово зацікавити себе тим, що збираєшся запам’ятати.

Читайте також:Притча про багатого і щасливого. Багатство вимірюється не в грошах.

Закон мотивації. Необхідно переконати себе у важливості для вас запам’ятовувати інформацію. Уявіть, які вигоди принесе вам її запам’ятовування: більш швидке просування по службі, перемога у вікторині та т. д. Тоді інформація тимчасово перейде до другої групи і буде запам’ятовуватися значно надійніше.

Закон діяльності. Інформація, з якою ви проводите якісь дії, запам’ятовується краще. Тому спробуйте що-небудь зробити з нею: щось підрахувати, порівняти її з чимось і т. п.

Закон розуміння і осмислення. Намагатися запам’ятати що-небудь, не розуміючи – практично безнадійна справа. Зрозумівши і осмисливши інформацію, ви дуже допоможете своїй пам’яті.

Закон попередніх знань. Інформація, що Запам’ятовується взаємодіє з тією, що вже зберігається в вашому мозку. Відбувається установка асоціативних зв’язків, порівняння, виділення загальних ознак… Тому, чим більше у вас інформації по якій-небудь темі, тим легше запам’ятовується нова інформація по цій темі. І взагалі, чим більше ви знаєте, тим легше засвоюються нові знання. Так що щоб запам’ятовувати краще, запам’ятовуйте більше.

Закон настройки і установки. На запам’ятовування потрібно налаштуватися. Перш за все, вирішіть для себе, скільки часу вам потрібно пам’ятати, що запам’ятовуються дані: день, рік, все життя. Це допоможе мозку правильно розмістити їх. Перед запам’ятовуванням побіжно перегляньте матеріал, який потрібно запам’ятати. Це підготує мозок до його запам’ятовування, дозволить оцінити складність матеріалу. Дуже корисно перед запам’ятовуванням згадати відомий вам матеріал по цій темі. А для поліпшення згадування уявіть собі ситуацію, коли ви будете згадувати це, іспит, наприклад.

Закон гальм пам’яті. Існують два процеси, які гальмують (погіршують) запам’ятовування. Проактивне гальмування: попереднє запам’ятовування інформація погіршує запам’ятовування наступної. Ретроактивне гальмування: подальше запам’ятовування інформації погіршує запам’ятовування попередньої. Наявність даних процесів пов’язано з тим, що навіть після завершення сприйняття інформації, що запам’ятовується в мозку відбуваються процеси її засвоєння і розміщення. У зв’язку з цим можна дати наступні рекомендації із запам’ятовування:

Запам’ятовуйте важливу інформацію вранці або ввечері. У цей час вплив процесів гальмування найменший.

Робіть перерви при запам’ятовуванні. Під час перерв не можна отримувати ніяку іншу інформацію (читати, дивитися телевізор, слухати радіо). Це зменшить вплив процесів гальмування.

Не запам’ятовуйте однотипну інформацію одну за одною. Так не слід вчити математику після запам’ятовування історичних дат. І там, і там робота відбувається з цифрами. Це ускладнить запам’ятовування.

Не робіть відразу після запам’ятовування нічого складного для вас. Мозок зосередиться на складній роботи і не зможе правильно розмістити вивчену інформацію.

Наступні два закони дозволяють спростити згадування інформації.

Закон тимчасового шару. Інформація зберігається в пам’яті шарами. Типів цих шарів дуже багато, і одним з них є тимчасовий шар. Вся інформація, запам’ятовувати приблизно в один час, зберігається поруч. Тому, якщо вам потрібно щось згадати, спробуйте пригадати те, що ви робили в той день, коли до вас надійшла потрібна інформація.

Закон тематичного шару. Ще одним з шарів пам’яті є тематичний. Вся інформація за подібною тематикою зберігається в мозку поруч. Тому, намагаючись пригадати щось, спробуйте згадати близьку за тематикою інформацію. Наприклад, якщо ви забули назву міста, згадайте назви кількох інших міст.