Перейти до вмісту

14 способів заспокоїти свої нерви і перестати злитись через дрібниці.

Нервозність виникає в різних життєвих ситуаціях: до або під час деяких важливих подій, в момент довгого очікування, при спілкуванні з людьми.

Нервозність може бути викликана як фізіологічними, так і психологічними причинами. Фізіологічні причини виникають тоді, коли нервозність викликана нашим фізичним станом здоров’я. Наприклад, сильна втома може підвищити рівень нервозності. Нервозність може виникнути від голоду, нестачі вітамінів, нестачі сну.

Психологічні причини нервозності пов’язані з нашим психологічним станом. Відсутність впевненості в собі, песимізм, сором’язливість, невпевненість, страх невдачі – все це може стати причиною нервозності.

Дуже часто ці два типи причин супроводжують один одного. Тому, щоб перестати нервувати, потрібно застосувати комплексний підхід, спрямований на роботу з обома причинами.

Важливо розуміти, що нервозність викликана внутрішніми факторами більш ніж зовнішніми умовами. Ось чому різні люди по-різному реагують на одні і ті ж ситуації. Звичайно, бувають ситуації, які змусять нервувати практично кожного. Не завжди можна вплинути на їх виникнення, але можна покращити своє ставлення до них.

Як перестати нервувати?
Завдяки старанній роботі над собою, здолати стан нервозності можливо. Контролювати свої емоції допоможуть наступні способи:

1. Уникнення або усунення стресу.

Якщо вам відомо, що та або інша ситуація викликає у вас напади хвилювання і негативних емоцій, то, при нагоді, слід їх уникати завчасно. Якщо ситуація виникла спонтанно, то спробуйте знайти можливість до її усунення. Проте, далеко не від усіх проблем можна “втекти”. Цей спосіб підходить, якщо вас розладнав фільм, спілкування з новим знайомим, новина в соціальній мережі – закрийте фільм, підіть із зустрічі, вийдіть з мережі.

2. Відвернення.

При неможливості скористатися способом уникнення негативу, цей метод буде доречним. Якщо ви вимушені знаходитися в обстановці, яка примушує нервувати, варто спробувати прийоми відвернення. Хорошим варіантом є уявне відвернення – думати про щось своєму, але ще краще діє наочне відвернення – споглядання на щось стороннє. Така стратегія підходить при нарадах, проїзді в транспорті.

3. Питво води.

Простий, але науково обгрунтований спосіб. Склянка води, випита без поспіху, здатна запустити механізм самореабилитации організму. Спосіб актуальний при будь-яких ситуаціях.

Читайте також:7 порад як впоратись із розчаруванням в собі.

4. Захоплення цікавою справою.

Спосіб підходить, якщо не вдається “відпустити” проблему, якщо вона знову і знову вас терзає і нервирует. В якості прийомів може виступати: читання захоплюючої книги, в’язання, малювання, комп’ютерні ігри, активний відпочинок. Вас повинні зацікавити якась інтрига, кураж, стрімкий розвиток подій. У гонитві за новими відчуттями важливо дотримуватися правила – не зашкодити нікому іншому.

5. Водні процедури.

Вода – цілющий засіб для поліпшення психоемоційного стану. Вода як в прямому, так і у переносному розумінні змиває увесь “бруд”. В якості прийомів можна використати: прийняття ванни або душа(можна поєднати з музикотерапією і світлотерапією), відвідування сауни або лазні, купання в річці/водоймі/море. Навіть звичайне миття посуду допоможе відволіктися і принести користь у вигляді безпосередньо чистого посуду і нормалізації душевного стану.

6. Фізична розрядка.

Цей спосіб фізіологічно викликає фізичне розслаблення і, як наслідок, і моральне полегшення. Серед методів ефективними є: тривалі прогулянки на свіжому повітрі, танці, генеральне прибирання, робота в городі, спортивні тренування, знищення старих речей.

7.Міркуйте і медитуйте
Це древній спосіб зняти стрес, біль і паніку. Посидьте в тиші, розслабтеся і подумайте про що-небудь хороше, приємне. Згадуйте про свої минулі досягнення, про кохану людину, про те, як вас похвалили на роботі і т. д.

Бажано вивчити практику медитації. Для цього вам не знадобиться досвідчений інструктор або особлива обстановка. Ви можете медитувати в будь-якому місці. Дуже легко навчитися основам медитації, і навіть недосвідчена людина може це зробити.

8. Порівняння.

Досить зіставити ваше положення з більше гіршим варіантом розвитку подій. Цей спосіб учить цінувати те, що у вас є, і усвідомити, що ваша ситуація не коштує таких нервів. Дієвим спосіб можна назвати при незначних проблемах, які не пов’язані із здоров’ям і істотним зниженням якості життя.

9.Слідкуйте за своєю мімікою, жестами та інтонацією
Переконайтеся, що ваші рухи плавні, темп мовлення постійний, а лицьові м’язи не зведені судомою від напруги. Якщо ви помітили, що почали говорити швидко або робити занадто багато різких рухів, зупиніть себе.

Чим спокійніше ваша поза і вираз обличчя, тим спокійніше ви всередині. Чи помічали ви, як розум розслабляється після теплої ванни або хорошого масажу? Так розслаблене тіло дає спокій розуму!

Людські емоції пов’язані з тілом позитивним зворотним зв’язком. Ось чому психологи радять частіше посміхатися: якщо людина намагається зобразити якісь емоції на своєму обличчі, то починає відчувати ці емоції. Ви можете перевірити це самостійно. Просто посміхніться кому-небудь.

10. Сміх і сльози.

Ці два протилежні явища здатні принести моральне полегшення. Хоча можливо і їх переплетення: сміх до сліз, плач до сміху. Висміювання самої проблеми або сміх з іншого приводу підніме настрій і допоможе швидше відсторонитися від тривоги. Плач, при чому, чим сильніше, тим краще, знімає стрес. Нехай в процесі ридань вам здається, що до полегшення ще далеко, вас може наринути нова хвиля емоцій, але по закінченню істерики, вам обов’язково стане легший. Із сльозами з організму виходять токсичні речовини, які утворилися під час стресу.

11. Рахунок.

Стандартний спосіб лічби до 10 допоможе нормалізувати дихання і контролювати сплеск негативних емоцій. Спосіб підходить для спортсменів, і в ситуаціях, де ви хочете уникнути конфлікту.

12. Робота.

Захоплення своїми обов’язками на роботі, додаткові завдання – дуже доречні при необхідності відволіктися від проблеми. Такий спосіб підходить для тривалого стресу.

13. Вербалізація.

Ведення особистого щоденника, якому довіряєте усі моменти свого життя. Цей метод не усім припаде до душі, але систематичне виписування на папері ваших думок, допоможе швидше пережити неприємні моменти.

14. Спілкування з друзями.

Не обов’язково вимовлятися по турбуючій темі, особливо, якщо вона не значна. Краще зайвий раз не згадувати неприємний інцидент, а просто спілкуватися і отримувати від цього задоволення. Але, як варіант, допустимо і обговорення вашої проблеми. Друзі вислухають, для вас це може бути важливо, і можуть ще щось порадити.