Перейти до вмісту

7 фактів, які вказують на вашу занижену самооцінку

Здорова самооцінка дозволяє нам легше долати життєві злети і падіння, але коли самооцінка низька – ми схильні бачити все у негативному світлі, не почуваючись здатними прийняти виклики життя.

Щирих оптимістів ми сприймаємо як людей у рожевих окулярах, але й песимісти не завжди здатні оцінити все об’єктивно. Негативні переконання стають благодатним ґрунтом для самокритичних думок, які, у свою чергу, негативно позначаються на нашому самопочутті.

Якщо у вас присутні такі елементи, тоді у вас точно занижена самооцінка:

1. Ви не приймаєте компліментів

Скромність — гарна риса, та в розумних кількостях. Якщо ви поводитеся надто скромно, це може свідчити про те, що ви в себе не вірите. Розрізняйте моменти, коли варто не виділятися, а коли прийняти подяку за виконану роботу.

До того ж науковці нещодавно довели, шо гордість — риса спадкова. Предки потребували похвали від членів одного племені, щоб мати стимул рухатися вперед.

2. Вважаєте себе звичайною людиною

Типова помилка людини, яка себе недооцінює — вважати, що вона не варта похвали. Вона думає, що ні до чого нездатна, заперечує свої старання і працю. Кожна людина різна. Не бває однакових, тобто і звичними ніхто не може бути. Обов’язково щось присутнє таке, що не має жодна інша особа.

Читайте також:Притча про гріхи. Монах та дівчина.

3. Думаєте, що інші люди помічають тільки ваші хиби та сміються з них

Людина з низькою самооцінкою дуже себе критикує, свої вади любить поставити там, де їх немає. Така особа буде вважати, що люди помічають тільки її недосконалості та сміються з неї. Навіть якщо це абсолютно не так. Дуже часто ми сприймаємо все не правильно.Одразу помічаємо свої недоліки, але якщо справді подумати, то інші люди взагалі не зважають на ті речі, яких ви боїтесь або комплексуєте. Це все тільки у вашій уяві.

4. Посилається на думки іншої людини

Найпевніший знак заниженої самооцінки — висловлювати чужу точку зору. Звісно, набагато краще цитувати авторитетніших людей (на вашу думку), ваша ж точка зору — не суттєва. Не можна так. Завжди і всюди потрібно мати свою думку та завжди діяти так, як хочете саме ви. Своє життя приживаєте ви, а не інша людина. Тож, живіть так. як вважаєте за потрібне і з своїм розумом.

5. Ви ніколи не “тішите” себе

Людина, яка невпевнена в собі, рідко щось робить, щоб зробити собі приємне. Вона радше вигадає тисячі причин, щоб цього не зробити, аніж зробити себе трішечки щасливішими. Натомість побороти занижену самооцінку — це робити саме те, що любиш і хочеш.

6. Порівнюєте себе з іншими, вважаючи себе нижчими за них

Якщо вас щохвилини терзають думки, що інша людина за вас краща, обов’язково варто попрацювати із самооцінкою. Психологи радять припинити порівнювати себе з іншими людьми — такі порівняння дуже руйнівні, та й не мають реального підґрунтя.

7. Ніколи не пробуєте нові речі, бо боїтеся зазнати невдачі

Людина з низькою самооцінкою дуже боїться зазнати невдачі, тож полюбляє ходити второваними стежками, аніж пробувати щось нове. Ці особи дуже чутливі, промах для них — страшна біда, від чого самооцінка падає ще нижче.

 

Хоч ви й схильні до невпевненості, кожна людина заслуговує на те, щоб почуватись добре. Низька самооцінка може бути як наслідком, так і причиною розвитку депресивних розладів, а що може бути гірше, ніж неспроможність відчувати радість?

Наступний крок в об’єктивізуванні свого погляду на реальність – це самопізнання. Не бійтеся проводити час наодинці зі своїми думками. Головне – припинити “заганятися” і ялозити одну й ту саму негативну думку. Краще зайнятися практичними міркуваннями про себе як про людину.

Не соромтеся взяти старий-добрий аркуш паперу (ведення щоденника і складання списків – основа роботи над власною психологією) і скласти список ваших досягнень, сильних сторін. Переглядайте його щоразу, коли вам бракує самоповаги. Будьте собі підтримкою!