Перейти до вмісту

Безлад в домі? Як впливає на наше здоров’я та психічний стан.

Одне із значень слова “безладдя” в українському тлумачному словнику це – розлад, неспокій, коли йдеться про душевний стан людини.

Ми часто думаємо про безлад як про стан наших матеріальних речей, але розумовий та емоційний безлад має ті ж наслідки: займає стільки ж непотрібного простору, як і матеріальний.

Старі звички, обурення, туманні думки, залежні і безладні стосунки з іншими людьми, неоплачені борги, розбита ваза і джинси “з молодості”, які більше не підходять – це все те, у чому вам однаково доведеться навести лад.

“Звідки береться весь цей безлад? Речей в людей є надто багато, а місця недостатньо.

Людська природа є такою, що якщо людина вже заплатила за щось гроші, то викинути їй самій це шкода.

Коли ми працюємо, як організатори простору, то люди думають, що вони запрошують додому прибиральників, але насправді це велика система організації життя.

Ми психологічно опрацьовуємо з людиною кожну річ, звідки вона взялася в її домі, які у неї з нею спогади, чи, можливо, вона не обов’язкова.

Звісно, якщо є щось, що є важливим як пам’ять, ніхто не радить це викидати, але таких речей мусить бути небагато, а не більшість того, що в людини взагалі є”, – зазначає Соломія Комаринська, співзасновниця компанії Space Control, яка допомагає в організації простору.

Безлад підвищує рівень стресу
Насамперед, хаос в оселі призводить до дратівливості та стресу. Дослідники з Каліфорнійського університету виявили, що матері, які описували свої будинки, як «захаращені», відрізнялися підвищеним гормоном стресу, який свідчить про хронічний стан тривожності. У цих мам також був більш пригнічений настрій протягом дня, вони були більш утомленими вечорами і їм було важко перейти від робочого режиму до домашнього.

Читайте також:Допомогти може кожен. Навіть, якщо у вас не має грошей, ви все одно можете допомогти онкохворим дітям. 7 добрих справ, які ви можете пожертвувати.

Вплив безладу на психічне здоров’я
Фізичний, інтелектуальний чи емоційний безлад заважає нам ясно мислити, що може породжувати стрес і зниження енергії.

Безлад ускладнює нам роботу, бо ми довго шукаємо необхідне, замість того, щоб жити впорядковано і ефективно.

Коли ми нервуємо, бо вкотре не можемо знайти ключів, ми дозволяємо негативній щоденній енергії накопичуватися з часом.

Трата часу на пошуки чого-небудь в безладі займає наш час, який ми потенційно могли би використати на інші важливі завдання або для щоденного догляду за собою.

Знижує увагу і продуктивність
Безлад і купа непотрібних речей розосереджують увагу. Дослідники з Прінстона прийшли до висновку, що у візуально захаращеному середовищі безліч об’єктів конкурують за вашу увагу, що призводить до поганого фокусування. Безлад відволікає, а людина стає менш продуктивною.

Безлад вдома впливає на ваше соціальне життя
Коли у нас вдома завжди безлад, нам важко у ньому розвиватися. Або хоча би знайти простір для йоги чи затишний куточок для вишивання.

Ми також соромимося в такий дім запрошувати гостей, що впливає на наше соціальне життя. Так ми починаємо відчувати себе самотніми і неповноцінними.

Спонукає неправильно харчуватися
У хаотичній обстановці люди більше хочуть вживати шкідливу їжу, — упевнені вчені. Під час одного з досліджень студенти вдвічі більше споживали їжу з великим вмістом цукру, коли перебували в брудній кухні, ніж коли їли в чистій.