Перейти до вмісту

Боротьба з емоційним переїданням. Як впоратись.

Емоційне харчування є потужним і ефективним способом знайти тимчасове полегшення від багатьох життєвих проблем. Для того, щоб зупинити цю залежність, потрібно діяти по-іншому та формувати нові навики, які підтримуватимуть і мозок, і тіло.

Причиною емоційного харчування рідко слугує відсутність самоконтролю, а проблема криється зовсім в іншому.

З емоційним переїданням хоч раз у житті, напевно, стикалася кожна людина. І у цьому, в принципі, немає нічого страшного — якщо їжа не стає єдиним способом упоратися з проблемою. Пропонуємо ще декілька способів.

1.Переконайтеся, що їсте достатньо протягом дня
У контексті проблеми порада може виглядати парадоксально. Але для багатьох людей виділити час на повноцінні прийоми їжі важко і стресово. Хоча це найпростіший спосіб приборкати голод: їсти тоді, коли існує потреба. Відчуття голоду, обтяжене емоціями, підвищує шанси на те, щоб їсти бездумно, після точки ситості та щось зовсім некорисне, що просто потрапило під руку.

Харчуйтеся регулярно і збалансовано. У вашій їжі мають бути білки, жири, вуглеводи й овочі (клітковина). У кожному прийомі їжі має бути як мінімум три компоненти, а їсти треба хоча б тричі на день.

2.Знайдіть інші способи впоратися
Створіть власну «скриньку з інструментами», де будуть зберігатися ваші стратегії боротьби зі стресом (крім пачки печива, звісно). Перш ніж «покласти» туди якийсь спосіб, перевірте його. Чи допомагає він досягти зрозумілості та вирішити проблему? Як ви почуваєтеся, коли його використовуєте? Ви використовуєте його для вирішення чи для того, щоб заглушити свої почуття? Чи стає вам краще після його використання?

Читайте також:Пісна страва. Пиріг з цибулею на рисовому відварі.

Заїдання зазвичай служить тому, щоб уникнути неприємних відчуттів. Але річ у тім, що, навіть якщо ви їсте щось смачне, проблема, яка змусила вас це робити, не вирішується. Сеанс психотерапії у такій ситуації, звісно, щоразу влаштовувати не вийде. Але додавши трохи усвідомленості у кожен момент, коли рука тягнеться по смаколиків, ви допоможете собі одного дня вибратися з цієї пастки.

Щоб упоратися з ситуацією, можна:

подзвонити або написати близькій людині,
глибоко подихати,
записати свої почуття,
порухатися (сходити на тренування чи погуляти),
добре виспатися (до речі, після безсонної ночі хочеться шкідливої ​​їжі — доведено),
подивитися улюблений фільм,
прожити це почуття до кінця (може, і поплакати).
Способи можна комбінувати як завгодно — аби лише вони допомагали вам почуватися комфортніше.

3.Не прагніть досконалості
Ідеальної формули для вирішення завдання не існує. Їжа правда може допомагати шукати кращий вихід із ситуації. Використовуйте для цього сніданки, обіди та вечері! І не сваріть себе, якщо зірвалися: люди часто соромляться емоційного переїдання і відчувають за це провину. Співчувайте собі, будьте на своєму боці, і з часом зможете опиратися цьому бажанню дедалі краще. Замовили піцу після складного дня? Прийміть те, що це вже сталося, і рухайтеся далі. А наступного разу, перш ніж дзвонити у доставку, зазирніть у скриньку зі своїми антистрес-інструментами.

4.Знайдіть справжнє задоволення для душі.

Харчова залежність – це коли в людини є різниця між тим, що наказують їй робити емоції, і тим, чого потребує її душа. В задоволенні саме потреб душі лежить ключ до подолання залежності. Багатьом людям у цьому допомагає медитація та перебування на природі.

Одужання – це тривалий та непростий процес. У русі від етапу до етапу неодмінно будуть горбки, і зриви – це цілком нормально. Важливо залишатися добрим до себе та пробачати, якщо схибите. Коли ви збагнете, що вашим життям керують справжні бажання вашої душі, що ви не використовуєте їжу для заповнення вакууму, тоді ви досягли мети.