Доглядати за зубами потрібно правильно

Після сніданку, 3 хвилини, рухи “вгору-вниз” — гадаєте, ви усе знаєте про правильне чищення зубів? Не стверджуємо, що це не так, але пропонуємо перевірити себе.

Йдеться про здоров’я зубів, лікувати які, як відомо, не лише фінансово, а й емоційно дуже витратно. Результати дослідження горезвісних британських вчених показали, що сьогодні 3 з 10 англійців чистять зуби тільки раз на день. А їх американські побратими прийшли до абсолютно фантастичного висновку, що середня маса міленіалів (і наступних за ними поколінь) через нетривалий час зовсім перейде на чистку зубів раз на 2-3 дні. Стоматологи у усьому світі б’ють на сполох: карієс стрімко молодшає, і сьогодні їм доводиться видаляти дитячі молочні зуби у п’ять разів частіше, ніж це було ще десять років тому.

Причина? По-перше, солодощі, точніше, бактерії, які десерти після себе залишають. Але не можна грішити тільки на шоколад і газовані напої. Навіть якщо ви і ваша сім’я — суворі прихильники ЗСЖ, природні цукри, що містяться у здорових снеках, фруктових натуральних соках і смузі, не будуть берегти зуби. По-друге, неправильна гігієна порожнини рота. Здавалося б, чистите зуби двічі на день не менше 60 секунд (релаксувати з щіткою за щокою протягом 3-3,5 хвилин здатні не усі люди) — і немає проблем. Але не усе настільки просто, ретельно вибирайте звичайну щітку, яку потрібно замінювати раз на три місяці (і це не міф). Звертайте увагу на характеристики щетини. Жорстка щітка може дарувати відчуття абсолютної чистоти зубів, але дослідження показують, що зворотний бік цього — ймовірність ерозії зубної емалі. Простіше кажучи, щітки з жорсткою щетиною можуть бути занадто абразивними і травматичними не лише для ясен, але й для зубів.

Стоматологи радять дотримуватися золотої середини і вибирати щітки з м’якою щетиною або середньої жорсткості. Щітки з маленькою головкою, якими б кумедними вони не здавалися, також кращі — вони дуже маневрені і добре досягають усіх трьох поверхонь зуба (зовнішньої, внутрішньої і “жувальної”).

Не чистити зуби після вечері.

Тільки одне застереження: якщо за цією вечерею ви добре погуляли. Чистити зуби перед тим, як впасти на ліжко, щоб позбутися неприємного ароматичного коктейлю у роті — природне бажання після відмінного вечора. Стоматологи настійно радять цього не робити: краще просто ретельно прополоскати рот, а почистити зуби вже вранці. У іншому разі чищенням ви можете завдати більше шкоди, ніж принести користі, особливо, якщо вживані алкогольні напої були шипучими. Ігристе вино або коктейлі з газованою водою кислотністю пом’якшують емаль зубів, тому, поки часу минуло мало, від агресивного впливу щіткою і пастою потрібно утриматися. Коли освіжити порожнину рота ну дуже вже хочеться, можна скористатися ополіскувачем — це саме один з тих небагатьох випадків, коли він буде доречним.

Перевірте пасту на вміст фтору

Чи вибираєте ви зубну пасту залежно від кількості фтору, що міститься у ній? Якщо ні, то час почати це робити. Стоматологи пояснюють, що саме фтор протидіє процесу демінералізації зубної емалі, який відбувається у порожнині рота, коли туди потрапляє цукор (від ілюзії, що ви його не отримуєте, якщо не вживаєте у “чистому” вигляді, час позбутися). Доросла зубна паста повинна мати мінімум 1400 ppm фтору у складі, а дітям потрібно пропонувати тільки дитячу зубну пасту (причому ту, яка відповідає віку): під час чищення зубів вони зазвичай проковтують частину піни, а рівень фтору у дорослій пасті занадто великий для їх організму.

Використовуйте зубну нитку .

Флосса — кращий спосіб впоратися з нальотом у важкодоступних місцях між зубами. Один нюанс: лікарі кажуть, що якщо ви не збираєтеся присвячувати очищенню міжзубних просторів зубною ниткою кілька хвилин щодня, краще не робити цього взагалі. Справа ось у чому: за допомогою флоси ви успішно звільнили міжзубний простір від залишків їжі, але разом з тим трохи потурбували й ясна. У середньому через 24 години наліт — та сама липка плівка, яку ви відчуваєте, коли проводите язиком по зубах — утвориться знову, і якщо на 2-3 дні ви забуваєте про зубну нитку, бактерії можуть перекинутися на ясна, які стали уразливими. Флосса — відмінна річ, але чесно оцінюйте свої можливості користуватися нею регулярно.

Також британські стоматологи радять після того, як ви почистили зуби, не полоскати рот: просто сплюнути залишки пасти, піни і слини у раковину, вмитися і піти спати — нехай залишки зубної пасти сумлінно попрацюють ще хвилин 15-20, поки ви будете засинати.

Вранці чистить зуби, щойно прокинетеся, щоб позбутися від нічного нальоту і не дати шансу бактеріям у роті розмножитися, коли ви щось з’їсте. Так ви підете снідати з меншим ризиком розвитку карієсу. Якщо думка про гігієну порожнини рота після чашки капучино не відпускає — просто почистьте зуби вдруге.

Читайте також:Вплив магнітних коливань на самопочуття людини.

Жуйте жувальні гумки без цукру

Ще одна велика помилка — чистити зуби відразу після того, як ви випили або з’їли щось кисле. У цьому випадку відновлювати свіжість і чистоту порожнини рота краще за допомогою жувальної гумки, а не зубної щітки. Жуйка допоможе генерувати у порожнині рота більше слини, яка природним чином нейтралізує кислоту. Чи потрібно пояснювати, чому вона повинна бути без цукру? До речі, боротися з руйнівною дією кислого середовища можна за допомогою кальцію: випийте склянку молока або з’їжте шматочок сиру — це допоможе нівелювати збиток, нанесений зубній емалі.