Перейти до вмісту

Емоційне вигорання і як з ним боротися

Якщо ви завжди почуваєтеся втомленим морально та фізично втратили цікавість до улюблених занять, стали дратівливим,  все навколо втратило сенс — все це може бути симптомами емоційного вигорання.

Синдром емоційного вигорання — це стан, який можна описати також як емоційне виснаження. Коли ви просто втомилися, то можете привести себе в норму за кілька днів. Досить просто виспатися, провести вихідні з вимкненим телефоном, щоб відпочити від постійних дзвінків, переключитися на хорошу книгу, сходити в спортзал або прийняти гарячу ванну, і ось, ви знову сповнені сил і енергії.

Якщо у вас емоційне вигорання, його не позбутися просто так. Більш того, з часом все тільки погіршується. Нервове напруження і стреси призводять до погіршення сну, підвищена дратівливість провокує конфліктні ситуації на роботі, негаразди в професійній сфері відбиваються на сім’ї та особистих стосунках.

Читайте також: Через це багато людей соромляться цього стану, ігнорують ознаки та не звертаються вчасно за допомогою

Найбільше до емоційного вигорання схильні ті, чия робота передбачає постійне спілкування з людьми.

Необхідність постійно бути на зв’язку, вислуховувати інших і говорити самому, стежити за важливими новинами, давати вказівки підлеглим або навпаки виконувати доручення керівництва, намагатися виправдати чиїсь очікування, переплюнути конкурентів, продемонструвати хороші показники — все це призводить до того, що в якийсь момент у людини просто “сідають батарейки”.

Не перепрацьовуйте. Не беріть роботу додому і намагайтеся не працювати на вихідних. Відпочивайте. Кожен з нас вкладає в слово “відпочинок” щось своє. Для когось відпочити значить просто полежати на дивані і подивитися серіал, для когось — зустрітися з друзями, заглянути в улюблений бар або на дискотеку. Хтось відпочиває, прогулюючись пішки у парку.

Інші ж почуваються відпочилими після медитацій. Знайдіть те, що приносить вам найбільше задоволення.

Будьте сміливими. Якщо вам давно не подобається ваша робота — звільніться і знайдіть іншу. Якщо відчуваєте, що вам стало тісно у вашій професії — подумайте, чим би ви хотіли зайнятися, запишіться на курси, освойте нові навички. Втомилися від офісних буднів? Спробуйте перейти на віддалену роботу. Словом, не бійтеся вчасно позбуватися того, що вас не влаштовує і не приносить вам радості.

Не поспішайте. Сучасний світ живе в дуже швидкому темпі і щоб встигати крокувати в цьому самому темпі, потрібно докладати купу зусиль. Ви все одно не зможете встигнути за всім і встигнути всюди. Тому розслабтеся і нехай все йде своєю чергою.

Один з найкращих способів позбутись емоційного вигорання – зміна обстановки. Якщо є можливість, візьміть відпустку. Відпочиньте без гаджетів.

Відпустка на березі океану, будиночок високо в горах, старенька хата в глухому селі або санаторій у лісі – не важливо, який з варіантів ви виберете і як далеко поїдете. Головне, щоб в цей час ви могли побути наодинці з собою.

Психологічний стан також можна поліпшити через роботу з тілом: займіться йогою, походіть на масаж, запишіться в басейн або на танці. Ці заняття допоможуть розслабитися як фізично, так і психологічно. Можна спробувати медитації і дихальні вправи.

Якщо ви не справляєтеся самостійно, а зміна обстановки, спорт і відпочинок вже не допомагають, спробуйте звернутися до психолога. Спеціаліст точно допоможе вам повернутися в нормальний стан.