Перейти до вмісту

Хобі залишається хобі, а робота – роботою. Чому не варто перетворювати хобі на роботу.

Як добре було б займатись улюбленою справою і отримувати за це гроші. Про це мріє кожен, і перше, що спадає думку – залишити нудну роботу і почати розвиватись у тому, від чого ви дійсно кайфуєте – у хобі. Розберемось, чи дійсно варто так кардинально змінювати своє життя.

З усіх сторін нам пропонують змінити сірий офіс на свободу творчої професії та йти до своєї мрії. Адже всі знайомі кажуть, як добре ви співаєте, шиєте чи малюєте! Проте перед тим, як перетворювати улюблене хобі на постійне джерело доходів, варто знати про деякі нюанси

Якщо хобі несподівано стане вашою роботою?

Ви втратите хобі
У вас більше не буде місця, в яке можна втекти від життєвих проблем та спокійно відпочити. Ваше хобі більше не буде тією діяльністю, що вас відволікає. Ви ж більше не зможете чекати натхнення, щоб почати, до прикладу, шити, адже замовники не чекають.

Від створення світу

Потреба створювати щось нове принципово відрізняє людину від інших істот, що населяють нашу планету. І нехай термін «хобі» в сучасному значенні з’явився лише в XVIII столітті, бажання творити без оглядки на практичні потреби було властиве нам завжди. Варто поглянути на фотографії «Залу биків» з французької печери Ласко, як тут же приходить усвідомлення простого факту: і п’ятнадцять тисяч років тому люди прагнули задовольняти не тільки свої насущні, але і творчі потреби.

Ліки від нудьги

Психологи заявляють категорично: хобі – найкраща терапія від апатії і депресивних станів, адже щира захопленість людини чимось, безпосередньо не пов’язаним з її основною діяльністю, допомагає нам інтелектуально зростати, стимулює дослідницький інстинкт, дарує відчуття азарту і навіть уповільнює відчуття швидкоплинності часу, оскільки ви проживаєте два життя за раз. До речі, в XIX столітті в Англії популяризація хобі навіть була частиною національної політики. Влада вже тоді чудово розуміла: людина, що не має ніяких інтересів і не зайнята нічим творчим, набагато сильніше схильна до алкоголізму, насильства і азартних ігор.

Натхнення не продається

Ще одна пастка, в яку потрапляють багато, – прагнення перетворити хобі в роботу. Мовляв, ще сам Конфуцій говорив: «Знайди собі справу до душі, і тобі не доведеться трудитися ні дня». На жаль, китайський мислитель промовчав, що головна мета роботи – приносити фінансовий дохід, а хобі – приносити задоволення, і ці моменти не завжди збігаються. Недарма Льюїс Керролл, Толкієн і Умберто Еко заробляли на життя викладанням, Ван Гог не вмів продавати свої картини, а прагнення одружити творчість і роботу на корені погубило кар’єру великого Рембрандта, що залишився після створення «Нічного дозору» без багатих клієнтів.

Читайте також:8 порад, як правильно розслаблятись та набиратись сил для роботи.

Підміна понять

На жаль, сучасні реалії зіграли з хобі злий жарт. Закони ринку не могли залишити без уваги тягу людини до новизни і модернізували її з бажання бачити в прагнення споживати.

Погляньте на профілі людей в соціальних мережах. У списку інтересів більшості значаться подорожі, серіали і всілякі курси. При цьому характерна особливість нових хобі в тому, що, отримуючи нові знання і враження, людина, по суті, залишається пасивною одиницею і не виробляє нічого. Хитрість тут в наступному: подібний підхід не задовольняє інтелектуальний і творчий голод, а лише сильніше розпалює його. Людині швидко набридає її захоплення, вона починає хандрити, потім знаходить нове хобі, і все повторюється заново. Єдиний спосіб вийти з порочного кола: перейти від теорії і споживання до практики і творення. Наприклад, після проходження курсів з історії живопису можна влаштовувати цікаві екскурсії для друзів в музеях.

Які сторони особистості розвивають популярні хобі?

Малювання, художнє ліплення, кераміка – не тільки вдосконалюють художній смак, але і допомагають зібратися з думками і стимулювати роботу мозку. Недарма навіть Пушкін любив малювати на полях своїх рукописів.

Садівництво допомагає зняти стрес, забути про накопичені проблеми і позбутися від безсоння. Одні приписують ефект цілющої енергії землі, інші – адекватному фізичному навантаженні і перебуванню на свіжому повітрі.

Колекціонування розвиває допитливість і дарує відчуття азарту, аматорські заняття музикою привчають вас завершувати розпочаті справи, а заняття танцями і акторська майстерність допомагають розкріпачитися і позбутися від комплексів.

У вас може впасти самооцінка
Після того, як хобі стає вашою роботою, ви повинні постійно розвиватись і доводити свою професійність іншим. Хоч вашій мамі подобаються ваші в’язані светри, а друзі раді отримувати їх у подарунок, проте ваш продукт може відразу не мати попиту, а на ринку ви опинитесь серед тисяч таких самих конкурентів. Вам може здаватись, що ваша творчість вже нікому не потрібна, а ви самі ні на що не здатні.

Попри усі названі ризики, пам’ятайте, що не варто сприймати роботу лише як джерело грошей. В такому разі вас швидко наздожене вигорання. Професійна діяльність теж повинна подобатись, і якщо ви відчуваєте, що вона не приносить вам зовсім ніякого задоволення, а думка про обов’язки лише псує настрій, змінюйте роботу.