Перейти до вмісту

Користь читання книг

Як часто ви читаєте? Ні, не новини і статті в інтернеті, а книжки. Чи входить читання до вашої щоденної програмі? Якщо ні, то змушені вам повідомити, що ви багато втрачаєте, як в інтелектуальному, так і в духовному плані. Читання дає людині безліч незаперечних переваг.

Користь читання книг
Книги роблять людей щасливішими.

До такого висновку прийшли вчені з університету Ліверпуля. На основі опитування 4000 чоловік з’ясувалося, що люди, які читають, менше страждають від депресії, легше справляються з проблемами та мають вищу самооцінку.

Книги захищають пам’ять.

Факт встановили дослідники з Американської академії неврології. В експерименті взяли участь 294 людини приблизно за 6 років до своєї смерті. Виявилося, що читання здатне більш ніж на 32% сповільнювати темп зниження пам’яті під час старіння.

Читання підвищує інтелект.

Вчені з Королівського коледжу Лондона та університету Единбурга близько 9 років спостерігали за 1890 парами близнюків. В ході експерименту було встановлено, що між навичками читання і когнітивними можливостями випробовуваних простежується чітка залежність. Іншими словами, чим більше людина читає, тим краще вона розвинена як особистість.

Читайте також:9 звичок, які зроблять ваше життя кращим

Розвиток аналітичних здібностей

Чи доводилося вам читати детектив і розгадувати головну таємницю ще до закінчення книги? Якщо так, значить ви застосували критичне і аналітичне мислення, прийнявши і відсортувавши всі наявні факти і припущення. Аналітичні здібності застосовуються і коли ми оцінюємо книжку в цілому: склад, сюжет, персонажів, і далі можемо її обговорювати з іншими, обґрунтовуючи свою думку.

Посилення концентрації

У сучасному божевільному світі інтернету з великою кількістю інформації і багатозадачності увага частіше розсіюється, ніж фокусується. Це в свою чергу підвищує рівень стресу і знижує продуктивність. Коли ж ми читаємо книгу, вся увага зосереджена на історії, все зовнішнє випаровується. Спробуйте читати 15-20 хвилин перед роботою і будете здивовані рівнем концентрації, прийшовши в офіс.

Ці зміни можливі тільки при пильному й ознайомчому читанні, коли читач занурюється у свого роду транс, залишаючись віч-на-віч зі своїм розумом. Такий психічний стан найчастіше настає тоді, коли людина читає щось дуже цікаве протягом деякого часу. Зовнішній світ зникає, а на його місце приходять яскраві образи, створені уявою на основі прочитаного. Це означає, що мозок зосереджений тільки на книзі й активно розвивається, задіявши обидві півкулі.

Виходячи з цього, книги важко ділити на «корисні» і «непотрібні». Адже самі по собі вони є тільки згустком інформації, а особистісне зростання відбувається в основному шляхом самого процесу читання. Таким чином, при вивченні художньої літератури буде активніше працювати й вчитися права, творча півкуля мозку, а нехудожньої — ліва, аналітична півкуля.

Ефективне читання книг

Встановіть мету. Користь від читання буде максимальною тільки в тому випадку, якщо у нього є чітка мета. Наприклад, якщо вам потрібно терміново знайти важливу інформацію, має сенс скористатися переглядовим або ознайомчим методом читання, а корисний фрагмент вивчити більш глибоко. Якщо ж за допомогою книги ви сподіваєтеся навчитися чогось у всіх деталях, підійде вивчальний спосіб.

Виберіть хорошу книгу. Читати все підряд — погана ідея. Вибирайте тільки якісну літературу. Почитайте відгуки та рецензії, уважно перегляньте вміст. Не приступайте до читання, поки не переконаєтеся, що в книзі міститься саме те, що ви шукаєте. Важливо знати, який жанр вам подобається і що саме ви хочете читати і в якій сфері розвиватись. Якщо ви будете читати те, що вам не подобається – це не принесе вам жодного задоволення і користі також.

Читайте короткими сеансами. Прочитане «залпом» запам’ятовується погано. Якщо ви збираєтеся читати книгу вивчальним або ознайомчим способами (повністю), розділіть процес на кілька днів або навіть тижнів. Нехудожню літературу найкраще читати вранці, коли мозок бадьорий і відкритий для нових знань, а художня більше підходить для вечірніх сеансів. Не потрібно читати чим пошвидше. Так ви не отримаєте повного задоволення  і не повністю зрозумієт сенс тієї книги.

Записуйте прочитане. Читаючи спеціальну літературу, записуйте найважливіші тези. Так ви набагато краще їх запам’ятайте і будете мати можливість швидко відшукати їх в разі потреби. А ще ви будете мати більше спогадів та на довше запам’ятаєте прочитану книгу.

Відмовтеся від перфекціонізму. Не читайте просто тому, що «шкода кидати». Якщо книга виявилася для вас марною, в цьому немає сенсу. Дайте їй спокій і займіться дійсно потрібною літературою. Не важливо скільки ви прочитаєте, якщо нічого не запам’ятаєте і не засвоїте. Це для вас не цікаво? Тоді швидко переходьте до тіїє книги, яка вам цікава.

Читайте регулярно. Привчіть себе до щоденного читання і незабаром ви помітите, як ваше життя почне змінюватися на краще. Ви станете впевненіші, розумніші, дотепніші, товариські, а труднощі на життєвому шляху перестануть вас лякати.
Тільки уявіть, що можете навчитися абсолютно будь-якому умінню, поспілкуватися з великими людьми, які померли тисячоліття назад, дізнатися практично будь-який факт, відомий людству. Яким би не було ваше питання, відповідь на нього міститься в книгах, оскільки багато сотень людей задавалися їм до вас. Словом, в битві на життєвих фронтах книги — найкраща зброя. Озброюйтеся!