Перейти до вмісту

Найпоширеніші помилки, які роблять при випічці

Дріжджове тісто прилипає до рук

Таке тісто може не вийти з трьох причин: мало борошна, тісто перекисло або ви погано його вимісили. Якщо борошна замало, найпростіше додати його, просто підсипаючи невеликими порціями, поки не буде достатньо. Якщо тісто перетримали, і воно перекисло, додайте трохи оливкової або соняшникової олії і цукру. У інших випадках присипте борошном робочу поверхню, змастіть руки рослинною олією або змочіть водою і продовжуйте вимішувати.

Тісто вийшло занадто щільним

Читайте також Любов з часом змінюється

Можливо, ви занадто довго його замішували. Не думайте, що чим довше місити тісто, тим результат буде кращий. Зазвичай його потрібно перемішувати доти, поки рідина не забере борошно і тісто не стане однорідним. Цього достатньо, тому що якщо місити занадто довго і енергійно, воно вийде тугим і гумовим.

Місити дріжджове тісто можна круговими рухами в один бік, тоді воно буде пружним і еластичним. Вимішувати потрібно доти, поки воно не стане відставати від рук. Так, руками місити краще, але якщо складно і сил не вистачає, можна взяти міксер з насадками у формі гаків.

Якщо готуватимете бісквітне тісто, то білки і жовтки збивайте окремо. Білки вводьте у тісто останніми, дуже обережно ложечкою або лопаткою, інакше досягти легкості не вийде.

Пиріг не піднявся

Мабуть, це найчастіша проблема, яка хвилює багатьох господинь. Щоб розібратися у причині, потрібно зрозуміти, чому тісто взагалі піднімається. Все не настільки складно: коли ми ставимо у духовку пиріг або коржі для торта, під час підвищення температури обсяг газу у тісті починає збільшуватися, і пиріг піднімається. У бісквітах — це повітря, яке з’являється під час збивання міксером, у дріжджовому тісті — вуглекислий газ, у тісті з розпушувачем або содою теж газ, що виділяється під час реакції соди.

Висновок простий: щоб тісто піднялося, у ньому повинно бути достатньо газу:

Тому для бісквітного тіста необхідно дуже добре збивати яйця, а саме тісто дуже обережно перемішувати.

Для дріжджового тіста необхідно створити сприятливі умови для діяльності дріжджів. Якщо тісто не піднімається, можна додати тепла, накривши каструлю теплим і вологим рушником, додати дріжджів або замісити тісто знову. Якщо тісто на дотик липке, його потрібно домісити, поки воно не стане гладким і більше не прилипатиме до рук.
Також необхідно забезпечити гарний нагрів духовки. Щоб газ всередині духовки розширювався, а пиріг піднімався, намагайтеся не відкривати духову шафу, поки тісто не запеклося.

Перевіряти готовність пирога можна тоді, коли тісто підніметься рівномірною гіркою, без ямки посередині, встромивши у центр дерев’яну шпажку.

Випічка підгоряє

Якщо випічка постійно підгоряє зверху у газовій духовій шафі, спробуйте покласти на дно духовки вогнетривку цеглу і розігрівати духовку разом з нею на 30 хвилин довше, ніж зазвичай. У інших випадках просто переставте решітку на одну поділку нижче і накрийте пиріг фольгою. Якщо пироги з одного боку виходять темнішими, ніж з іншого, перевертайте деко на 180 градусів, коли мине половина часу. Якщо підгоряють знизу, переставте відповідно на одну поділку вище.

Тісто не пропеклося

У електричних духовках під час випічки найкраще використовувати подвійний режим нагріву верх + низ. Також більшість сучасних духовок оснащені режимом конвекції, і для випічки цей режим підходить ідеально.

Що таке режим конвекції і навіщо він потрібен?

Конвекція — це перенесення тепла потоками повітря по всій духовці. Теплі та холодні повітряні потоки змішуються і міняються місцями, створюється вихор гарячого повітря, у результаті чого температура стає рівномірною і їжа прогрівається з усіх боків.

Навіщо потрібна конвекція під час випікання виробів з тіста?

Випічка набуває бажаного об’єму внаслідок рівномірного розподілу потоку нагрітого повітря.

Духовка швидше нагрівається.
У духовку можна поставити стільки листів, скільки влізе, усе пропікається у кращому вигляді. Більше не потрібно пекти кожен корж для торта окремо, витративши на це кілька годин. Але температуру краще поставити на 20 градусів нижче, ніж рекомендовано у рецепті.

Ідеально пропікаються навіть великі пироги.
Пиріжки будуть однаково рум’яними і біля задньої стінки духовки, і біля дверцят. Знизу нічого не пригорить, а зверху буде гарна скоринка.