Перейти до вмісту

Овочі – це корисно, але не надміру.

Овочі, як в сирому, так і в приготовленому вигляді, вважаються одним з найбільш корисних компонентів харчування. Однак, ні в якій мірі не заперечуючи значущості овочів в повсякденному раціоні, необхідно враховувати, що навіть вони здатні завдати шкоди здоров’ю, якщо вживати їх надмірно.

Овочі як загроза фігурі

Експерти Гарвардської школи вважають,що різноманітні овочі та фрукти повинні становити половину кожної порції їжі. Але чи всі овочі несуть тільки користь? У 2017 році вченими Гарварда були опубліковані результати масштабного дослідження, в яких наводився перелік овочевих культур, що сприяють утворенню зайвої ваги і не рекомендованих людям, які мають до неї схильність. Так, наприклад, з овочів, що входять в «тарілку здорового харчування», виключається картопля через її негативний вплив на рівень цукру в крові і підвищений вміст крохмалю.

Ще більшої шкоди фігурі, вважають вчені, може завдати кукурудза, яка серед овочів є лідером по калорійності: 110 калорій на 100 грамів. В ході дослідження, учасники, регулярно вживали кукурудзу, поправлялися в середньому на два кілограми за рік. Третє місце в списку найбільш калорійних овочів після кукурудзи і картоплі зайняв зелений горошок.

Важливо відзначити, що дослідники радять лише обмежити кількість цих овочів в раціоні, а ось повністю відмовлятися від їх вживання не рекомендують: в них міститься маса корисних поживних речовин і мікроелементів.

Нітрати і пестициди

Таккож овочі, при порушенні технології удобрення і вирощування, можуть нести в собі ще більшу небезпеку у вигляді підвищеної концентрації небезпечних токсичних речовин: нітратів і пестицидів.  Результатом підвищеного вмісту нітратів і пестицидів стає підрив імунітету, зростання ризику онкологічних захворювань, хвороб Альцгеймера і Паркінсона. А для жінок, згідно з тим же дослідженням, пестициди небезпечні ще й тим, що можуть спровокувати безпліддя, скоротити термін вагітності і негативним чином позначитися на розвитку майбутньої дитини.

Оскільки основна маса нітратів надходить в наш організм при споживанні овочів, при їх виборі варто враховувати, що максимальне накопичення нітратів відбувається в період дозрівання. З цієї причини краще утриматися від покупки недостиглих кабачків, баклажанів, картоплі — вони можуть містити нітратів більше, ніж овочі, які досягли нормальної збиральної зрілості. Перше місце за вмістом нітратів займають зелені овочі: ревінь, шпинат, щавель, кріп, салат, петрушка. Друге місце посідає буряк. Третє місце ділять морква і капуста, яка концентрує шкідливі речовини в качані і товстих черешках листя. Що ж стосується пестицидів, за даними робочої групи з охорони навколишнього середовища (EWG), до списку овочів, найбільш схильних до забруднення ними, входять селера, шпинат, солодкий перець, помідори і огірки.

Читайте також: Розмалюйте писанки на Великдень за новою технікою фарбування.

Вчені рекомендують: щоб отримати від овочів необхідну користь і мінімізувати можливу шкоду, краще купувати органічно чисті продукти і надавати перевагу сезонним культурам. Дотримання простих правил вибору і зберігання овочів, а також розумне їх вживання — запорука вашого здоров’я.