Перейти до вмісту

Правильна осанка – запорука здоров’я. Як зберегти здоров’я школяра

Якщо під час навчання в перших класах від половини до однієї третини дітей мають здорову спину, то вже під час навчання в старших класав це співвідношення, на жаль, змінюється в гірший бік – без порушень постави залишаються лише 2-3% підлітків. Решта страждають на асиметрію, кіфоз, сколіоз, лордоз та іншими патологіями опорно-рухового апарату.

 

Причиною тому є неправильна посадка за партою і за письмовим столом вдома, важкі портфелі, ще гірше – сумки на одне плече, низька фізична активність і, як результат цього, слабкий м’язовий корсет спини.

 

Рекомендовано батькам молодших школярів так підбирати ранець, щоб його вміст не перевищував 10% від ваги дитини. Наприклад, якщо першокласник важить 25 кг, ранець разом із вмістом не має перевищувати 2,5 кг (тобто 10%). Така вага є найбезпечніша для опорно-рухового апарату школяра, його серцево-судинної системи. Але, якщо ранець важчий, тодізростає навантаження й на хребет, і на суглоби, і на судини учня.

 

Щоб запобігти формуванню поганої постави потрібно слідкувати, щоб у дитини під час ходьби спина була прямою, лопатки розгорнуті, живіт втягнутий, голова піднятою. Якщо дитина сидить за столом, то її ноги, лікті і спина обов’язково повинні мати опору, а висота столу повинна бути на 2-3 см вище рівня ліктя опущеної руки дитини в положенні сидячи. Слідкуйте, щоб дитина не робила уроки, сидячи в кріслі або лежачи на дивані – тільки за своїм столом. Спати школяреві найкраще на спеціальному ортопедичному і анатомічно правильному матраці. Знову-таки, спорт і фізкультура необхідні, як повітря.

 

Читайте також  Як налагодити стосунки зі своїм пасинком чи пасербицею

 

Дитина повинна сидіти за тією партою, яка відповідає її зросту. Дітей треба часто пересаджувати відповідно до листків здоров’я, які заповнюють щороку, в якому вказані зріст дитини, гострота зору, розмір парти, патологія дитини – порушення зору чи постави, і чи часто дитина хворіє. Ці листки здоров’я мають бути в класних журналах, щоб дітей пересаджувати, і ще одні листки здоров’я для формування груп з фізкультури. Це робиться для того, щоб давати відповідне навантаження. Це важливо, бо дитина з короткозорістю має сидіти на перших партах. Дитину з порушенням постави треба частіше пересаджувати вправо, вліво чи по центру в класі. І батьки повинні проводити профілактику і виконувати призначення лікарів, якщо в дитини виявили порушення – є басейни, лікувальна гімнастика.