Перейти до вмісту

Правильно просити пробачення потрібно ще вміти. 8 порад, щоб не навязуватись і людина вам пробачила.

Кожен з нас час від часу потрапляє в ситуацію, коли  розуміє, що сказав або зробив щось не так і тим самим підвів або образив іншу людину. У такій ситуації, звичайно, потрібно попросити пробачення, щоб відновити порушений баланс взаємин. Про те, як правильно просити пробачення ми і поговоримо в цій статті.

Як ми вже сказали – прощення вдає із себе своєрідний механізм відновлення порушеного балансу. Коли ми робимо іншій людині погано, ми повинні за це заплатити власним благополуччям – так діє закон рівноваги всесвіту. І він вступає в силу, не залежно від того, знаємо ми про нього чи ні. Коли ж ми перепрошуємо, ми тим самим як би повертаємо на місце порушену рівновагу, відновлюючи справедливість.

Прощення зовсім не обов’язково просити у самої людини, по відношенню до якої ви вчинили неправильно, особливо, якщо це важко в силу будь-яких обставин. Цілком достатньо буде, якщо ви зробите це символічно, наприклад, написавши їй листа, або, попросивши прощення у образу цієї людини у вас в голові. Можна також робити це опосередковано, наприклад, звертаючись до Бога. Головне в проханні про прощення – це щирий жаль про допущену помилку і бажання її виправити.

Так як правильно просити пробачення? 8 порад:

1.Покажіть партнеру, що ви каєтеся і віддані йому
«Підтримання емоційного зв’язку — це ключ до збереження здорових стосунків», — говорить Емі Морін, психотерапевт і автор книги «13 речей, які не роблять духовно сильні люди». Вона каже, що важливо висловити своє співчуття та вибачитися. Замість того, щоб сказати: «Мені шкода, що тобі довелося це почути», скажіть: «Мені шкода, що я підвищив свій голос», щоб дати зрозуміти: ви здатні контролювати свої емоції.

Дженніфер Томас також говорить, що вам потрібно чітко заявити про свою відданість партнеру. «Якщо це романтичний партнер, йому дійсно важливе ваше щире каяття», — каже вона.

2.Визнайте провину перед колегою
Психологи впевнені: ключовим поняттям для колег є довіра. Щоб донести свої слова, вони рекомендують об’єднати два найпопулярніших види вибачень: 40% людей найбільше хочуть почути, як ми говоримо: «Я був не правий», а ще 40% людей потрібна фраза: «Приношу свої вибачення».

Також психологи радять не піддаватися бажанню звалити провину на третю сторону, як би цього не хотілося. «Не звинувачуйте боса, компанію або інших членів команди у своїй поведінці», — говорить Емі Морін.

Читайте також:Розставання із коханою людиною – це завжди біль. Поради, як пережити це безболісно.

3.Підкріпіть слова. Набагато вагомішими слів є наші вчинки. Тому, подумайте, які ваші дії можуть підкріпити сказане або засвідчити ваше бажання налагодити відносини. Можливо, ви пам’ятаєте про якесь бажання партнера, яке не було здійснено, або знаєте, що йому доставляє величезну радість. У такому випадку, ви можете підготувати для нього приємний подарунок.

Але пам’ятайте, що подарунок ні в якому разі не може замінити вибачення, якщо тільки це не звичний для ваших відносин спосіб просити прощення «без слів». І подарунок потрібно дарувати вже після того, як все було сказано, і крапки над і розставлені. Інакше ваші дії можуть сприйматися як бажання відкупитися від партнера, що викличе ще більший негатив, образу і відторгнення з його боку.

4.Запропонуйте другові альтернативу
«Приносячи свої вибачення другу, важливо запропонувати виправити ситуацію», — говорить Морін. Наприклад, запросити його на обід, якщо раніше вам довелося скасувати зустріч. Головне — дати зрозуміти, що ви цінуєте взаємини та готові вкладати у дружбу власні ресурси.

5.Дайте батькам знати, що вам шкода
Люди роблять три помилки, коли вибачаються: звинувачують, виправдовуються і заперечують, — переконані психологи. Коли ми намагаємося вибачитися перед батьками, то робимо другу з них — виправдовуємося замість того, щоб просто висловити своє співчуття.

«Скажіть щось на кшталт: „Мені шкода, що я не з’явився на сімейному святі, хоч і обіцяв. Я знаю, як це важливо для тебе“», — радять психологи. Потім зосередьтеся на тому, щоб змінити свою поведінку в майбутньому та показати — ви дійсно жалкуєте.

6.Не будьте нав’язливі. Якщо людина не готова вас пробачити, «відпустіть»  її на якийсь час. Не намагайтеся приводити додаткові аргументи, чому їй це потрібно зробити. Ви повинні розуміти, що такою поведінкою ви надаєте на неї тиск, що змушує її захищатися. А для того, щоб щиро пробачити, людині потрібна свобода вибору. Тому нічого, крім шкоди ви такою поведінкою не доб’єтеся.

Звичайно, часто буває важко визнати свою провину і попросити вибачення, особливо, якщо в ситуації винні обидві сторони. Але зробити це потрібно, оскільки без прощення не буде подальшого розвитку відносин. Якщо ви просто замнете ситуацію, зробивши вигляд, що нічого не сталося, то вона буде постійно нагадувати про себе, повертаючись у вигляді подібних ситуацій, що виникають у вашому житті. До того ж, і не обговорена,  не виплеснута, образа буде давати про себе знати.

7.Пообіцяйте дитині виправити ситуацію
Слова вибачення важливі дітям не менше, ніж дорослим. Будьте готові використовувати фрази на кшталт «мені дійсно сумно, що я тебе підвів», або «я злюся на себе за те, що все зіпсував». І обов’язково необхідно дати зрозуміти, що в наступний раз ви спробуєте зробити все краще.

8.Будьте щирими з братом чи сестрою
У цьому випадку психологи рекомендують використовувати найпростіші слова: «Вибач мені». Вони дадуть зрозуміти, що ви не будете звинувачувати, виправдовуватися або заперечувати свої помилки.

Емі Морін також рекомендує не піддаватися спокусі нагадати про випадки, коли ваш співрозмовник був неправий. Спробуйте просто сказати: «Мені шкода, що я все зіпсував».

Навіть, якщо ви нанесли сильну образу іншій людини і вона не може вас пробачити, це другорядне у порівнянні з вашим щирим каяттям і жалем про зроблене. Всі ми різні і володіємо різною здатністю прощати, тому залиште цю частину роботи з людиною, яку ви образили. Ваша ж задача – допомогти їй пробачити вас, але зробити це за неї ви не зможете. Це вже її зона відповідальності, на яку ви можете вплинути тільки побічно.