Перейти до вмісту

Салат – рослина дієтичного харчування

Саме зараз листя салату найбільш соковите і поживне.

Салат посідає перше місце за вмістом кальцію і друге, піс­ля шпинату, — за вмістом міне­ральних речовин. Найповніше смак салату розкривається у поєднанні з іншими овочами. Будь-якій страві він надає оригінальних смакових ноток, свіжості й апетитного вигляду.

За свою більш ніж 5000-літню істо­рію він пройшов довгий і складний шлях, перш ніж зайняти почесне міс­це у списку незамінних «зелених дру­зів» людини. Спершу його вирощу­вали лише заради олії, що є в насінні, про смак і поживність листя ніхто не замислювався. Так тривало, доки його не розсмакували древні греки і римляни. Вони ж першими загово­рили про його цілющі властивості.

Салат ідеальний для дієтично­го харчування. Корисний для дітей і дорослих із захворюваннями шлун­ково-кишкового тракту і сечовивід­них шляхів, цукровим діабетом, по­рушеннями водно-сольового обміну, ожирінням. Рослина багата на віта­міни, зокрема групи В, а також на каротин, нікотинову кислоту, токо­ферол. У ній багато мінералів. Висо­кий вміст солей калію і натрію надає листю салату сечогінних властивос­тей. Сік містить чимало лимонної кислоти, тому це натуральний засіб для заспокоєння нервів, позбавлен­ня тривожності і безсоння.

Салатна зелень є дієвим засобом для зміцнення судинних стінок. Лікарі рекомендують збагачувати раціон цим корисним продуктом людям з цукро­вим діабетом. Він допомагає підтри­мувати здоров’я кровоносних судин.

У рослині є й речовини, що спри­яють нормалізації ліпідного обміну, знижують холестерин у крові. Тож вживання листя салату — чудова про­філактика атеросклерозу, ожиріння, гіпертонії.

Найкорисніше свіже листя салату. Його можна додавати у перші і дру­гі страви, тушкувати, додавати до овочевого рагу. Однак тоді втрача­ється левова частина корисних ре­човин. Найпростіший спосіб зберегти корисні властивості — подати його до столу сирим, порвавши листя рука­ми, скропивши лимонним соком і за­правивши олією.

Більшість салатного листя від зі­ткнення з металом окислюється і в’яне. Саме для зелені й придумали керамічні ножі.

Салат добре поєднується з цибу­лею, часником, іншою зеленню, пер­цем, свіжими огірками та помідора­ми, волоськими горіхами, яйцями, м’ясом і рибою.

Приправляють його олією, ма­йонезом, сметаною, несолодким йогуртом, гірчицею, сіллю, оцтом, соком лимона або салатними за­правками.

Читайте також: Як захиститися від сонячних опіків

Апельсинова заправка

60 мл апель­синового соку, 3 ст. ложки червоного винного оцту, 2 ч. ложки меду, 1,5 ч. ложки ді­жонської гірчи­ці, 1 ст. ложка оливкової олії.

Змішати всі інґредієнти в ємності з кришкою, яка щільно закривається. Добре струсити і поставити в холодильник. Перед вживанням ще раз струсити.

Полунично-м’ятна заправка

¼ малень­кої ріпчас­тої цибулини, 220 г полуниць, 7 листочків сві­жої м’яти, 85 г меду, 60 мл бі­лого винного оцту, 2 ст. ложки лимонного соку, 60 мл олії.

Подрібнити цибулю. Змішати всі інґредієнти, крім олії, в блендері до однорідної консистенції. Вимішую­чи, потрохи влити олію. Зберігати в холодильнику не довше трьох днів. Перед вживанням збовтати.