Перейти до вмісту

Що таке фруктоза. Користь і шкода фруктози. Кому найкраще її вживати.

Фруктоза (левулоза або фруктовий цукор) є простим моносахарид, ізомер глюкози, з солодким смаком. Вона є одним з трьох форм низькомолекулярних вуглеводів, які використовуються організмом людини для отримання енергії, необхідної для здійснення життєвих процесів. Левулоза дуже широко поширена в природі, переважно вона міститься в наступних джерелах: фрукти, ягоди, солодкі овочі, деякі злаки, мед.

Зразкове кількісний вміст цього вуглеводу в різних природних продуктах можна дізнатися з таблиці: Овочі, фрукти, ягоди Кількість на 100 г. продукту Виноград 7,2 м яблуко 5,5 м груша 5,2 м черешня 4,5 м кавун 4,3 м смородина 4,2 м малина 3,9 м диня 2,0 м Слива 1,7 м Мандарин 1,6 м Капуста білокачанна 1,6 м персик 1,5 м помідор 1,2 м морква 1,0 м гарбуз 0,9 м буряк 0,1 м

За фізичними властивостями цей ізомер глюкози виглядає як біла тверда кристалічна речовина, яка не має запаху і дуже добре розчиняється у воді. У фруктози яскраво виражений солодкий смак, вона в 1,5-2 рази солодше сахарози, і в 3 рази – глюкози. Для отримання фруктового цукру використовують топінамбур. У промислових масштабах її зазвичай отримують двома шляхами: природний – з бульб топінамбура (земляна груша), штучний – шляхом поділу молекули сахарози на глюкозу і фруктозу. За хімічним і фізичним властивостям левулоза, отримана будь-яким з цих шляхів, абсолютно однакова. Відрізняється вона лише процесом виділення речовини, тому можна без побоювань купувати будь-який варіант.

Механізм дії, або Чим відрізняється фруктоза від глюкози
Потрапляючи в організм, цукор розщеплюється на фруктозу і глюкозу. Обидва елементи практично ідентичні, різниця між ними полягає тільки в розташуванні атомів, але, як виявляється, цього цілком достатньо для іншої, відмінної схеми поведінки і реакції.

Глюкоза – головний постачальник вуглеводів, а значить і енергії для нашого організму. Залежно від кількості глюкози і реакції мозку, формуються гормони “ситості”. За засвоюваність і нормальну кількість елемента відповідає гормон інсулін, що виробляється підшлунковою залозою. Є кілька варіантів дій, спрямованих на глюкозу. Один з них спрямований на те, щоб її спалити, це процес гліколізу, і так, наприклад, робить мозок. Другий варіант дії – відкласти, так званий процес глікену, за який відповідають печінка і м ‘язи. Якщо глюкози багато, інсулін з метою безпеки перетворює моносахарид на жир, тобто відкладає про запас, на “чорний день”.

Читайте також:Що заважає ефективно тренуватись та як цьому зарадити.

Користь і шкода фруктози

Виникає питання: навіщо ж так детально розписувати схему реакцій глюкози? Справа в тому, що “поведінка” фруктози багато в чому схожа, правда, з низкою невеликих, але суттєвих відмінностей, що мають принципове значення в питаннях корисності і шкоди.

З фруктозою організму доводиться поводитися більш обережно. Клітини, які відповідають за розщеплення фруктози, знаходяться тільки в печінці. На вироблення гормонів “ситості” та інсуліну поява фруктози в організмі ніяк не впливає. Відповідно, виникають деякі особливості поведінки фруктози. Виходить, що відкласти або направити на потрібну “роботу” фруктозу не можна. При настанні її надлишку відбувається цікава річ: фруктоза включається в процес розщеплення глюкози, але саме на тому етапі, коли відбувається стадія накопичення “про запас”.

У чому користь фруктози?

Фруктовий цукор корисний для організму. Будучи натуральним природним речовиною, фруктоза має масу позитивних властивостей, які широко застосовуються в харчовій промисловості при виробництві різноманітних десертів. Та й вживання продуктів, приготованих з використанням такого цукрозамінника, дійсно може принести користь організму.

Про які ж властивості йдеться:

підвищена солодкість на смак,

відсутність шкоди для здоров’я зубів,

мінімум протипоказань,

швидкий розпад в процесі обміну речовин,

має тонізуючі властивості і знімає втому,

підсилює аромати, відмінна розчинність і невелика в’язкість і т.д.

На сьогоднішній день левулоза отримала широке застосування для виготовлення лікувальних препаратів, дієтичних продуктів і солодощів.Тому, наприклад, такий продукт, як варення для діабетиків на фруктозі, може бути не просто смачним десертом, але і корисним доповненням до раціону.

Чи може фруктоза нашкодити?

У великих кількостях вживати фруктовий цукор небезпечно. Перераховані корисні властивості фруктози говорять про її беззастережне перевагу по відношенню до інших цукрозамінникам. Але не все так просто. Фруктоза при діабеті – користь і шкода якої вже досить добре вивчені, може і нашкодити. Якщо не слідувати порадам лікаря і використовувати фруктовий цукор ненормовано, то можна отримати проблеми зі здоров’ям, іноді навіть дуже серйозні:

порушення метаболізму і збільшення жирових відкладень,

розвиток подагри і гіпертонії через підвищення рівня сечової кислоти в крові,

розвиток неалкогольний жирової хвороби печінки,

підвищується ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи,

підвищення рівня тригліцеридів і шкідливого холестерину в крові,

лептіновая резистентність – проявляється в приглушених почуття ситості, т. е.

людина починає переїдати,

дегенеративні зміни в кришталику ока можуть привести до катаракти,

інсулінорезистентність – порушення реакції тканин організму на інсулін, що може привести до ожиріння, і навіть онкології і особливо небезпечно при цукровому діабеті 2 типу.

Фруктовий цукор не дає почуття ситості.

Так чи можна вживати фруктозу при цукровому діабеті?

Варто відзначити, що всі негативні наслідки передозування левулози відносяться тільки до використання цього вуглеводу промислового виробництва в надмірних кількостях. Якщо не перевищувати допустимих норм, то такі поняття, як цукровий діабет і фруктоза можуть бути цілком сумісні.

Важливо: Безпечна добова доза фруктового цукру для дітей становить 0,5 м / кг ваги, для дорослих – 0,75 г / кг ваги. Джерела натуральної левулози корисніше солодощів з її змістом. Що стосується фруктози в натуральному вигляді, тобто в складі фруктів, ягід і овочів, то ніякої шкоди від неї не буде. І навіть навпаки, вживання великої кількості натуральних джерел фруктового цукру дуже позитивно впливає на фізичний стан людини, т. К. в них містяться вітаміни, мінерали, клітковина та інші корисні елементи, які в поєднанні з левулоза дають ефект природного очищення організму від шлаків і токсинів, профілактику від різних захворювань і поліпшують обмін речовин. Але і в цьому плані потрібно знати міру і обговорювати індивідуальні норми зі своїм лікуючим лікарем, т. К. В деяких випадках при діабеті накладаються додаткові обмеження на різні групи фруктів, ягід і овочів.