Перейти до вмісту

Учені дослідили, як підтримати близьку людину, якщо вона у стресі.

Уявіть, що ви катаєтеся на серфі, сповнені життєвих сил та азарту. Ви ловите хвилі та опиняєтеся на їх гребені. Але раптом потужна хвиля, з якою ви не можете впоратися, порушує вашу рівновагу. Ви падаєте. Море виносить вас на берег. Ви відчуваєте дуже сильний біль, бо вдарилися об скелю. Саме в цей момент вам найбільше хочеться, щоб хтось був на цьому березі і надав вам допомогу. Так само в будь-якої людини може погіршитися психічне здоров’я. Море – це зовнішні обставини, які ніхто з нас не здатен контролювати.

Але не кожен, хто переживає труднощі з психічним здоров’ям, готовий просити підтримки. Тож за вами – перший крок, аби помітити зміни у настрої та поведінці близької людини. Такі звичайні прояви любові та емпатії як прогулянки та розмови, можуть стати ковтком свіжого повітря для вашої близької людини, а також поштовхом до вирішення проблем, що виникають у зв’язку із психічним розладом.

Коли близька людина перебуває у стресі, краще не заохочувати її чи намагатися налаштувати на позитивний лад: досить утриматися від критики, негативу і дистанціювання. Таких висновків після дослідження дійшли учені з Бейлорського університету.

Вони виявили, що негативні дії викликають більш гострі та швидкі реакції, ніж позитивні. Крім того, виявилося, те, як добре пара долає труднощі, залежить не лише від вдоволення стосунками, але і від відчуття благополуччя кожного з партнерів.

Читайте також:Задайте собі ці питання і ви зрозумієте чого насправді хочете від життя.

Таких висновків дослідники дійшли, проаналізувавши поведінку двох груп пар. Учасники першої долали проблеми на кшталт втрати роботи, смерті у родині, банкрутства і т. п. Учасники другої стикнулися з серйозною медичною проблемою одного з партнерів.

Виявилося, що пари, які долають медичну проблему, рідше стикаються з негативною поведінкою. Дослідники припускають, що у таких випадках партнери рідше звинувачують один одного.

Якщо у стресовій ситуації завданням є підвищення почуття благополуччя і ослаблення стресу, зниження негативної поведінки може бути важливішим, ніж посилення позитивної, кажуть дослідники.

У період стресових подій люди стають особливо чутливими до негативної поведінки у стосунках. Наприклад, того, що партнер здається схильним до суперечок, надмірно емоційним, замкнутим чи нездатним до того, чого від нього чекають. До позитивної ж поведінки, наприклад створення комфорту одне для одного, чутливість знижується.

Учені також підкреслюють, що важливо не використовувати один і той же патерн поведінки у стосунках надміру часто — з часом його вплив ослабне. Наприклад, якщо один з партнерів часто засмучується, другий колись стане байдужим до цього. Люди дуже чутливі до негативної поведінки у стосунках. Періодичних неприємних сюжетів досить, щоб істотно підвищити стрес, що виник у житті.

Довіра — дуже крихка за своєю природою. Уникайте оціночних суджень та звинувачень, наприклад: «Погано, що ти перестав/перестала регулярно телефонувати батькам та запитувати, як у них справи». У людини з психічним розладом може не бути сил на підтримку інших людей. Тепер вона є тим або тією, хто потребує найбільшої підтримки.