Перейти до вмісту

В чому проблема теперішнього світу. І чи справді залежність від смартфона робить людей самотніми.

Найбільш простий і швидкий доступ до віртуального спілкування — телефон. З ним можна практично жити онлайн: грати, відвідувати соціальні мережі, знайомитися, надсилати повідомлення — і саме ці можливості телефону становлять найбільше грозу

Коли-небудь заходили у Twitter або Instagram просто тому, що у вас поганий настрій? Ви не самі! Часом може навіть здаватися, що самотність і депресія можуть викликати залежність від смартфона. Але американські дослідники стверджують: найімовірніше, зв’язок зворотний.

У проведеному вченими дослідженні брали участь 346 осіб віком 17–20 років. Це було зроблено не випадково: люди такого віку виросли на смартфонах, а також особливо вразливі для проблем із психічним здоров’ям. На початку експерименту їх попросили оцінити за чотирибальною шкалою, наскільки вони згодні з твердженнями на кшталт «я панікую, коли не можу скористатися смартфоном». Через чотири місяці опитування повторили.

Читайте також: Маленька історія про слова, які можуть сильно скривдити та поранити.

Виявилося, залежність від смартфона прямо зв’язано  з симптомами депресії та відчуттям самотності. Важливо, що йдеться саме про залежність, а не просто використання девайса. Автори дослідження говорять про те, що людям варто оцінити свої «стосунки» з гаджетами та встановити для них кордони чи часові рамки. А у стресі отримувати підтримку від друзів, займатися фізичною активністю чи медитувати.

Про те, що є проблема, свідчать декілька ознак:

• мобільний пристрій — єдиний інтерес підлітка; те, що подобалося раніше, зараз задоволення не приносить;

• у боротьбі за можливість довше використувати ґаджет постійно трапляються суперечки: залежний завзято відстоює позицію, щоб пограти, поспілкуватися ще трішечки, і ще;

• відсутність доступу до телефона засмучує підлітка, а можливість знову взяти його в руки викликає радість;

• залежний обманює про час, який він провів за використанням мобільного телефону.

 

Мобільна залежність ніби вилучає людину з реальності, але цим не обмежується — вона руйнує те, що має людина у житті поза телефоном:

Це заважає підлітку досягати життєвих цілей, змушує його нудьгувати без ґаджета, робить дитину ледачою, а її єдиним сенсом життя — використання телефону.

Також мобільна залежність впливає на психічний та фізичний стан «хворого». Йдеться не лише про зниження зору від постійного контакту з електронним дисплеєм.

Якщо ви знаєте про те, що ваші стосунки з гаджетом не дуже здорові, можливо, зараз слушний момент відкласти його на деякий час — насправді багато цікавого є у світі і без телофону.