Перейти до вмісту

Все частіше я натикаюсь на статті в інтернеті та чую по новинах, що пенсіонери — головна ціль шахраїв. Я була переконана, що мої рідні ніколи не стануть їх жертвами, але так сильно я ще не помилялась.

 

Я й досі не збагну як така розумна та розважлива 67-річна жінка могла стати жертвою шахрайства.

Я як завжди була сьогодні на роботі, аж тут телефонує моя мама та хриплим від сліз голосом намагається щось розказати. Я відразу ж вирішила відпроситись з роботи та поїхати до неї, щоб підтримати.

 

На передодні мого дня народження мамі прийшла ідея зробити мені незвичайний подарунок. Перебираючи один інтернет-магазин за іншим вона натрапила на з вигляду доволі пристойний сайт виробів з натурального хутра. Її вразив широкий асортимент продукції, різноманітність форм та кольорів. Вона обрала для мене і для себе по шапці та оформила замовлення. Їй відразу ж перетелефонували та запевнили, що найближчим часом відправлять поштою, накладним платежем.

Читайте також З того часу, від чоловіка не було ні вісточки, аліментів жінка не бачила.

Ми вже й відсвяткували мій день народження, проте мама не покидала надії отримати своє замовлення. І ось в один день вона отримала сповіщення, що посилка вже на складі, але потрібно якомога швидше її забрати, адже зберігання є платним.

 

На радощах мама відклала усі свої справи та кинулась на пошту. Проте тут її чекало розчарування. За словами працівника ніякої посилки на її ім’я не надходило. Але ж мама точно знала, що смс вона отримала, а в ньому ще й попередження про стягнення плати за кожен день. Простояла там знервована мама певно більше години і врешті-решт отримала своє замовлення. Як виявилось, відділення видачі не отримувало її посилки, оскільки пошту привезли вранці та ще не встигли оформити.

 

 

Заплативши за посилку більш ніж п’ять тисяч гривень, жінка пішла додому, щоб перевірити чи все доброї якості та відповідає картинці. Пакунок був значно важчий, ніж жінка очікувала, адже одні шапки з хутра стільки важити не можуть, а тому вирішила, що продавець поклав подарунок.

 

Прийшовши до дому, жінка кинулась розпаковувати коробку та ледь не зомліла від побаченого. На очах жінки стояли сльози, а з губ зривались прокльони.

 

У коробці замість двох красивих шапок з хутра виявились дві негарні в’язані в яких хіба на городі працювати. Та ще й такі тонкі, що й восени холодно буде, не те що в зимові морози. Але чому ж посилка була такою важкою? Окрім двох шапок, горе-продавець поклав ще два контейнери з розсадою суниці. На квитанції, що жінка знайшла в пакунку так і зазначалось: дві шапки та розсада.

 

Не залишаючи надій, що відбулась прикра помилка, жінка стала видзвонювати за номерами телефону з сайту. Звісно ж відповіді жінка не отримала ні на перший дзвінок, ні на десятий.

 

Вислухавши історію матері, я попросила вислати мені фото шапок та квитанції. Вбивши в інтернеті дані продавця, я натрапила на численні відгуки людей, що потерпіли від цієї шахрайської мережі та з’ясувала що таких магазинів є багато та усі мають різні назви.

 

Потративши не мало часу мені таки вдалось заспокоїти матір. І як би не було шкода викинутих на вітер грошей, ми отримали цінний урок. Не варто відразу довіряти першому-кращому сайту, а спершу обов’язково читати відгуки реальних людей та порадитись зі мною, навіть якщо планує зробити сюрприз. Краще перестрахуватись, аніж потім жаліти.