Ці ягоди корисні для здоров’я, адже в обох — велика кількість вітамінів і мікроелементів.
Вони дуже схожі за своїми поживними властивостями, оскільки є близькими родичками. У їхній м’якоті є і вітаміни групи В, які необхідні для злагодженої роботи нервової системи, підтримують здоров’я шкіри, зміцнюють волосся і нігті; вітамін А, потрібний для гострого зору, міцних кісток і зубів; фолієва кислота і залізо, що нормалізують склад крові; вітамін С, який захищає організм від вірусів та інфекцій, зміцнює серце і судини та перешкоджає передчасному старінню.
Та головне багатство цих ягід — великий вміст кумаринів — речовин, необхідних для підтримки тонусу організму. За кількістю цих елементів, що бадьорять, вишня і черешня поступаються лише червоній смородині, малині та гранату. Саме тому і вишню, і черешню часто рекомендують ослабленим і тим, хто одужує після хвороби, також завдяки легкому сечогінному ефекту ці ягоди знижують артеріальний тиск.
До того ж ягоди і листя вишні є свого роду натуральними антибіотиками, адже містять велику кількість фітонцидів — речовин, здатних запобігати розмноженню різних бактерій. Вишневе листя часто додають у домашні соління й маринади (кілька вишневих листочків унеможливлять розвиток гнильних процесів, і ваші заготовки не зіпсуються протягом всієї зими).
У народній медицині існує чимало рецептів, основу яких становлять вишні та черешні. Корисні властивості цих ягід роблять їх чудовим профілактичним засобом проти різних захворювань.
Щоб за артриту, подагри і ревматизму полегшити біль, рекомендується щодня з’їдати жменьку вишень або черешень. Або пити відвар з вишневих плодоніжок. Доведіть до кипіння 1 л води і киньте в нього жменю добре промитої сировини. Потримайте каструльку на повільному вогні протягом 3−5 хвилин, дайте настоятися протягом пів години і пийте щодня по 0,5 л цього відвару.
Вишневий сік рекомендується тим, у кого є проблеми з печінкою і нирками. Пийте по 1 склянці соку щодня — і самопочуття неодмінно покращиться.
Також корисно їсти вишню і черешню та пити сік цих ягід тим, хто страждає від закрепів. Однак за підвищеної кислотності шлунка від вишні краще відмовитися. А ось черешню можна їсти без побоювання і тим, хто страждає від гастритів і виразки шлунка. На відміну від вишні, ця ягода ніколи не викликає печії і не посилює кислотності шлункового соку.
Вилікувати застуду і позбутися болю в горлі допоможе такий рецепт: візьміть 1 кг вишні, залийте 1 л сухого червоного вина, прокип’ятіть протягом 5−10 хв і додайте цукор. Приймайте по 2−3 чарки протягом дня.
Тим, у кого жирне волосся, допоможе вишнева маска. Щоб її приготувати, розітріть вишню в емальованому посуді, а потім відіжміть з цієї кашки сік, додайте 2 столові ложки картопляного крохмалю, сік одного лимона і все ретельно перемішайте. Перед миттям голови розділіть волосся на пасма, нанесіть на шкіру голови отриману масу, потім пов’яжіть голову поліетиленовою плівкою, а зверху — махровим рушником. Через 40 хвилин вимийте голову шампунем, що відповідає типу вашого волосся, сполосніть його злегка підкисленою водою (1 ст. л. оцту або лимонної кислоти на літр).
Як зробити задоволення тривалим
Оскільки сезон вишні та черешні не довгий, а так хочеться якнайдовше ласувати смачними ягодами, зберігати плоди можна декількома способами. Одним з найпростіших є сушіння. Ягоди бланшують 2−8 хвилин у гарячій воді, після чого відразу ж охолоджують у холодній і розкладають в один шар на сито. Починають сушити в духовці за температури 60−650, а коли плоди підв’яляться, температуру підвищують до 80−850.
Ще один спосіб продовжити вишневий сезон — зберігати ягоди у банках. Добре вимиті і просушені скляні банки зсередини викладають чистими вишневими листками, потім в один ряд викладають ягоди, накривають їх шаром листя і так наповнюють банку, чергуючи шар за шаром. Банку закривають поліетиленовою кришкою і ставлять у прохолодне місце. Так вишня може зберігатися до самої зими. Також із цих ягід готують різні смаколики.
Читайте також: Освіжаючі кавові напої це те, що підходить для вечірньої прогулянки
Соус до м’яса
1-літрова банка вишень (черешень) без кісточок, 2 головки часнику, 8 ст. ложок цукру, 1 ст. ложка солі, 1 ст. ложка оцту 9%, 1 ч. ложка чорного меленого перцю, 1 ч. ложка пекучого червоного перцю, 1 пачка приправи «карі», 1 ст. ложка крохмалю, 50 мл води.
Вишні і очищений часник подрібнити блендером. Вилити масу у каструю. Додати цукор, сіль, оцет, два види перцю і приправу «карі». Вимішати, довести до кипіння, варити 30 хв, додати крохмаль, розчинений у холодній воді, варити ще 10 хв.
Гарячу масу розлити у сухі простерилізовані у духовці банки. Герметично закрити.
Сирник з черешнями
1 склянка борошна, 100 г вершкового масла, 1/3 склянки цукру.
Для сирної начинки: 200 г жирного сиру, 1 яйце, ¼ склянки цукру, ½ ч. ложки ванільного екстракту.
Для черешневої начинки: 600 г черешень, 1/3 склянки цукру, ½ ч. ложки кориці,
2 ст. ложки мигдальних пелюсток — за бажання.
Розігріти духовку до 200оС. У чаші кухонного комбайна змішати масло, цукор і борошно. Викласти у форму діам. 24 см і розрівняти руками.
Збити міксером сир, яйце, цукор і ванільний екстракт. Перекласти на тісто.
З черешень вийняти кісточки. Перемішати черешні, цукор і корицю. Викласти на сирну начинку. Посипати мигдальними пелюстками або іншими горіхами.
Поставити сирник у духовку і випікати 10 хв, потім знизити температуру до 175˚С і випікати ще 25 хв. Готовий сирник остудити у формі і смачного!