Перейти до вмісту

Як одяг впливає на ваше життя

Зустрічають по одягу, а проводжають по розуму

 

 

Цю приказку часто згадують у двох протилежних випадках: і коли мають на увазі, що зовсім не важливо, як ти одягнений, — важливо те, що у тебе в голові; і коли виправдовують покупку зайвої пари взуття або одягу, яка вже не поміщається в шафі.

 

 

Як відомо, перше враження про людину складається саме на основі його зовнішнього вигляду. Наш мозок за кілька секунд його «сканує», — і ось вже готовий висновок про соціальний статус, ймовірною професії і навіть характері нового знайомого. Надалі ми неохоче змінюємо своє початкове думку, навіть якщо зрозуміємо, що поквапилися його скласти.

 

Звичайно ж, люди хочуть справити враження! І одяг — один із засобів досягнення цієї мети. Нерідко ціна обновки перевищує їх фінансові можливості, але бажання підвищити свій статус, свою ціну в очах оточуючих, перемагає.

 

 

Прагнення прикрасити себе було властиво людям усіх часів і народів. Одяг служила не тільки засобом захисту від холоду і спеки, дощу і вітру і укусів комах, вона свідчила про приналежність до того чи іншого роду, племені, про соціальний і сімейний стан. Крім того, вона була засобом самовираження, з її допомогою людина розповідав про себе і висловлював своє ставлення до світу.

 

 

Виходить, що ми одягаємося для інших? Якоюсь мірою — так. Бенджамін Франклін ще в 18 столітті говорив, що «Ми їмо для свого задоволення, одягаємося — для задоволення інших».

 

Читайте також:Що про характер людини може розповісти її улюблена чашка

 

Про що ми думаємо, коли бачимо добротно одягненого людини? Про те, що у нього хороший дохід. Далі ми припускаємо, що у нього хороші мізки, завдяки яким він добився фінансового успіху. І нам самим хочеться виглядати людиною успішною, пустити пил в очі і хоча б у чужому уяві зайняти більш високу сходинку на соціальній драбині, ніж та, на якій ми знаходимося, — показати, як казав герой з комедії «За двома зайцями» за прізвищем Голохвастый, що «Я вам не як-небудь, а що-небудь!».

 

 

Отже, одяг — один із способів маніпулювання оточуючими, за допомогою якого можна створити про себе помилкове уявлення.

У американського письменника О. Генрі є розповідь, де житель Нью-Йорка показує місто приятелеві, який приїхав з провінції. Вони бачать молодого чепуруна в шикарному костюмі, що виходить з лімузина, і провінціал питає: «Це мільйонер?». «Ні, — відповідає йому друг. — Цей хлопець весь у боргах. А мільйонер — ось», і він показав на бідно одягненого старого, бреде пішки.

 

 

Людина, що виглядає «на мільйон», може спати на розкладачці, харчуватися однією вермішеллю і жити в кредит, тоді як серед мільйонерів є люди, абсолютно байдужі до свого одягу. Автомобільний король і мільярдер Генрі Форд одягався дуже скромно. Під час одного зі своїх приїздів до Англії, він поцікавився у службовця аеропорту дешевої готелем. Службовець, який довідався Форда, був дуже здивований його перевагами і скромним виглядом: на Форді був досить поношений плащ. Помітивши це, Форд сказав: «Навіщо мені нові ганчірки? Я — Генрі Форд. Де б я не був і що б не одягнув, я завжди і всюди буду Генрі Фордом!».

 

 

Наш сучасник засновник мережі Duty Free мільйонер Чак Фіні також не з тих людей, хто піднімає свою самооцінку, купуючи брендові речі. Він каже: «Навіщо мені Rolex, якщо я можу дізнатися час за допомогою годинника за 15 доларів?». Що ж, мільйонери з ім’ям, які знають собі ціну, можуть дозволити собі зневажливо ставитися до дорогого одягу, що говорить про високий соціальний статус!

 

З допомогою одягу можна «поліпшити», так і приховати своє фінансове становище. Наприклад, англійське прислів’я говорить: «Чим гірше у тебе йдуть справи, тим краще ти повинен одягатися».

 

Крім того, одяг служить свого роду перепусткою до місця, де збираються люди певного кола. Приміром, хіпстера буде незатишно в компанії готовий, солідний офіс великої компанії не пройдеш у рваних джинсах, в нічному клубі будеш відчувати себе білою вороною, якщо з’явишся туди в строгому англійському костюмі.

 

«Одяг створює людину» — говорив німецький письменник Ернст Хайне. І дійсно, найголовніше, що робить одяг з людьми, — вона їх змінює. Простіше кажучи, в одязі «на мільйон» відчуваєш себе «на мільйон».

Згадаймо розповідь Н. В. Гоголя «Шинель». Ніхто в департаменті, де служив «маленька людина» Акакій Акакійович, не помічав його, немов його й не було на світі. Коли він з’являвся на роботу, «навіть сторожа не вставали з місць і не дивилися на нього, як ніби через приймальню пролетіла проста муха». Вицвілий вицмундир, залатанная шинель — ось і весь її гардероб.

 

Сильні морози змусили Акакія Акакиевича економити і замовити нову шинель. І ось перед нами зовсім інша людина: «З цих самих пір, як ніби саме його існування зробилося якось повніше. …Він став якось жвавіше, навіть твердіше характером, як людина, яка вже визначив і поставив собі мету. З обличчя і вчинків його зникло саме собою сумнів, нерішучість. …Вогонь іноді показувався в очах його…». І навіть директор несподівано підвищив йому платню.

 

 

Про те, як навіть найменша деталь одягу може повністю змінити долю людини, розповідає українська письменниця Надія Теффі в оповіданні «Життя і комір»: «Людина тільки уявляє, що безроздільно панує над речами. Іноді поганенька штучка вотрется в життя, закрутить її і переверне всю долю не в ту сторону, куди б їй належало йти».

 

 

Головна героїня оповідання — «чесна дружина чесної людини», тиха, сором’язлива Олечка, яка задовольнилася скромною життям, — побачила у вітрині магазину гарненький комірець і, звичайно ж, його купила. Комірець виявився непростий: він зажадав нову блузку, потім спідницю і черевики, рукавички і капелюшок. Були закладені коштовності і куплений диван в тон комірцю.

 

 

Олічка «попливла за течією, яким керував підлий комір». Вона зробила стрижку, стала курити, голосно реготати і завела роман із студентом, після чого її залишив чоловік. Невідомо, на що б ще штовхнув її «підлий комір», якби він не загубився у пранні. І Оля знову стала тихою і лагідною, червоніючим при слові «омнібус», тому що замість нього їй чулося «обніміться».

 

 

І хоча розповідь гумористичний, схожі ситуації, коли речі змінюють і характер, і долю, зустрічаються і в житті.

 

Головне — щоб костюмчик сидів
Актриса Вів’єн Лі, яка зіграла в «Віднесених вітром» роль Скарлетт, згадувала, що продюсер фільму при досить скромному бюджеті замовив для її костюма дуже дорогі мереживні панталони. На її питання: «Навіщо? Адже під сукнею їх ніхто не побачить!» він відповів: «Але ж ви-то про них будете знати!».

 

 

Отже, гарний одяг — це більше, ніж красива ганчірка/річ. У добре одягнену людину випрямляється спина, робиться стрункішими хода, поліпшується настрій. Він стає більш розкутою і впевненим у собі, його самооцінка підвищується. Він подобається собі і робиться більш привабливим в очах інших людей.

 

Про те, як правильно одягнутися, щоб знайти віру в себе і досягти будь-яких своїх цілей, розповідають гуру стилю англійки Тринни Вудолл і Сюзанна Константайн в книзі «Як одяг може змінити ваше життя».