Перейти до вмісту

Як побороти страх та розвинути сміливість в собі. 8 порад.

Ми прекрасно знаємо, що це в наших інтересах або цього вимагає наше здоров’я, але продовжуємо відтягувати момент до останнього.

Як стати сміливішою і перестати боятися?.. Звести до мінімуму ваші шанси на страх і максимізувати шанси на дію.

Уникаючи рішучих дій і відтягуючи події, ми лише підсилюємо страх. На жаль, така людська натура – знаходити всі можливі виправдання і вибачення для того, щоб відкладати ситуацію неприємного для нас вибору.

Проблема в тому, що все має свою ціну. Кожен раз, коли ми уникаємо чогось, це підсилює наше хвилювання, і те подія або той розмову, яку ми намагаємося відтягнути, стає лише ще більш страхітливим в нашій уяві. Ось так, до слова сказати, і формуються багато фобії.

Зрештою ми приходимо до того, що багато чого з того, що ми в свій час відклали до кращих часів – недоучили мову, не зробили те, про що нас багато разів просив партнер, – починає безпосередньо впливати на нашу кар’єру або відносини.

Крім того, не діючи рішуче і сміливо (хоча б у дрібницях), ми з часом втрачаємо емоційну стабільність, здатність швидко відновлюватися після стресу. Тому що така стійкість отримується від постійного подолання нехай маленьких, але викликів.

Те, чого нам бракує, – це навіть не емоційна стійкість. Це момент, імпульс, коли ми, не вагаючись і не роздумуючи, кидаємося в холодну воду вперед, щоб зробити те, що вважаємо правильним і необхідним, замість того, щоб топтатися на березі.

Сміливість дає людині можливість відкривати нові горизонти і отримувати бажане. Хоробрий індивід більше прагне до виконання намічених планів і не пропускає шанси, які дає йому життя. Тому варто попрацювати над собою, якщо ви відчуваєте недолік хоробрості.

1. Дотримуйтеся намірів
Якщо ви дійсно хочете змінити поведінку і відчувати менше напруги, настав момент виконувати дані собі обіцянки. Намір — це звичка, якої ви дотримуєтеся тому, що прийняли таке рішення, щоб рухатися до мети, і якої ви будете дотримуватися надалі, коли досягнете. «Я спробую» — це не спрацює. «Я збираюся працювати над цим, помилятися, а потім знову працювати» — ось справжній намір.

2. Визначте чинники, що позбавляють вас сміливості
Захопившись ідеєю, ви можете проігнорувати чинники, що здатні збити вас із дороги. У більшості випадків люди, які намагаються стати сміливішими, налаштовуються на те, щоб боротися зі своїми страхами, уникати їх або заспокоювати себе. Але у довгостроковій перспективі це не працює. Коли ви у стресі, боїтеся чи дуже втомилися, робіть паузу і запитуйте себе, як хотіли б учинити. Чи хочете ви уникнути страху і стресу? Зробити все «правильно? Прогнати страх?

Читайте також:9 способів розпізнати, що вами маніпулюють.

3. Визначте засновані на страху патерни, що вас зупиняють
Перфекціонізм, прагнення подобатися всім, песимізм, дія на шкоду собі — це лише кілька заснованих на страху моделей, які не дають рухатися далі. Знаючи ці патерни в обличчя, ви зможете швидше розуміти, що в них потрапляєте, і вибирати такі варіанти виходу, які не будуть «підгодовувати» страхи. Про це найкраще подумати, коли ви спокійні та нічого не боїтеся.

4. Коли страх охоплює вас, встановіть зв’язок із тілом
Ваш страх не раціональний — він первісний. Він виникає у тілі як фізіологічна реакція, тому боротися з ним теж потрібно фізіологічно. Якщо спробувати боротися з ним серіалом, вечіркою або іншою розслаблюючою активністю, він повернеться. Замість цього скористайтеся тілесними практиками, які навчать тіло долати страхи і дадуть йому зрозуміти, що це безпечно. Йога, медитація, біг, силове тренування, повільна прогулянка — підійде будь-яка активність, у якій ви усвідомлюєте свої відчуття.

5.Зробіть щось схоже менш страшною обстановці

Як перестати боятися напередодні виступу або співбесіди? Якщо ви часто говорите перед великою аудиторією чи взагалі неговіркі, почніть з малого. Запитайте дорогу кілька разів поспіль. Дійте незважаючи на страх, він відбудеться дуже скоро. Тут важливо кількість повторень.

Звикніть до звучання свого голосу і того, що вас слухають і вам відповідають, а потім попрацюйте над упевненістю і володінням аудиторією. Прочитайте перед кимось із друзів чи домашніх великий уривок улюбленого гумористичного твору. Ви помітите, що вам дуже скоро захочеться додати виразності. Читайте як актор, робіть паузи, дивіться на реакцію залу. На співбесіду ви прийдете вже як людина, що володіє аудиторією.

6. Слухайте, але не вірте
Думки, засновані на страху, будуть заповнювати вас. Не проганяйте їх і не намагайтеся заглушити. Психологи кажуть, слухати їх корисно. Просто не приймайте їх як правду про те, хто ви є і на що здатні.

7.Зробіть це разом з кимось

Перевірений спосіб перестати боятися зробити перший крок з кимось разом. Щоб стати сміливіше, потрібна підтримка тих, хто нас добре знає і хто в нас вірить. Не соромтеся попросити своїх друзів прийти з вами на інтерв’ю і почекати вас в коридорі.

Деякі цілком дорослі люди роками не наважуються прийти в спортзал і почати тренування тільки з цієї причини. Є ті, кому складно прийти до психолога і нарешті розібратися у своїх проблемах, – почніть з тренінгів, де вас буде багато і всі будуть в рівному становищі. Ви отримаєте не тільки підтримку психолога, але і допомогу учасників групи.

Хтось наділений більшою сміливістю з народження, хтось більш боязкий. Але це не означає, що ви такими ж залишитеся завтра. Починайте працювати над внутрішньою стійкістю, тренуйте свої навички спілкування. Все це цілком реально.

8.Призначте собі точний час

Заздалегідь запишіться в спортзал або до лікаря. Навіть якщо це розмова з кимось із близьких, які завжди поруч, конкретна дата додасть події неминучість.