Перейти до вмісту

Як розуміти оточуючих? Корисні поради.

Демонстрація співчуття, готовності зрозуміти чужу точку зору може виявитися потужним інструментом. Коли ви даєте співрозмовнику відчути, що його чують, ви готуєте грунт для того, щоб він, у свою чергу, вислухав вас. Емпатія корисна майже в будь-який застійної ситуації, і вміння виявляти розуміння – це навичка, який стоїть в собі розвивати.

Як крещ розуміти оточуючих:

Працюйте над своїми емоціями

Найголовніше тут – навчитися розуміти свої емоції. Техніка проста: почніть задавати собі питання і фіксувати відповіді в щоденнику емоцій. Важливі для самоусвідомлення питання: «Що я зараз відчуваю?» «Чому я це відчуваю?», «Як би я хотів себе почувати?», «Що мені потрібно для цього?». Ставлячи їх собі, ви поступово зможете докопатися до причини і зрозумієте, чому в тій чи іншій ситуації ви реагуєте саме так.

Щоденник можна заповнювати раз в день – записуючи основні відчуття, підбиваючи підсумок дня; або постійно – фіксуючи кожну зміну в настрої. Перший спосіб допомагає зрозуміти загальний емоційний фон, а другий відображає найбільш широку картину вашого стану.

Розвивайте емпатію

Ключ до розвитку емпатії – в щирості. Коли ви спілкуєтеся з людиною, не треба робити вигляд, що вам цікаво: дійсно слухайте інших, будьте уважні до чужих слів. Тримати телефон в руках не вийде – треба проявляти справжній інтерес, а його не досягти без повного і щирого занурення в розмову.

Щоб краще розібратися в почуттях співрозмовника, спробуйте відзначати тон голосу співрозмовника, його особисті інтонації: в них може прозвучати образа або злість. Будьте уважні – спробуйте зрозуміти, що саме відчуває ваш співрозмовник і чому. А якщо у вас вже є певний рівень довіри, не бійтеся підтвердити свої здогадки, безпосередньо запитавши співрозмовника. Пам’ятайте про такт і поважайте право колеги або друга на будь-які емоції, але не бійтеся підтримати його в пригніченому стані.

Читайте також:Правильно просити пробачення потрібно ще вміти. 8 порад, щоб не навязуватись і людина вам пробачила.

Спілкуйтеся на різні теми

Потрібно постійно пізнавати свого співрозмовника з нового боку: тут допомагають як спільні походи в театр, так і обговорення останніх новин. Пам’ятайте, що ваші світогляди будуть відрізнятися. Переконатися в цьому і одночасно дізнатися більше про співрозмовника можна за допомогою найпростішої вправи: уявіть собі шафу і детально опишіть її – матеріал, висоту, колір, призначення. Попросіть зробити вашого колегу або знайомого те ж саме. Результати можуть багато розповісти вам один про одного.

Розвивайте «стереоскопічний зір»
Кожному з нас потрібно навчитися дивитися на ситуацію під іншим кутом – НЕ заміщаючи новою точкою зору нашу, але поєднуючи одну з іншого. Ми повинні бачити ситуацію під різними кутами одночасно. Це не заміна «неправильного» сприйняття «правильним». Це набуття «стереоскопічного зору». Це допоміжний навик для виходу з застійної ситуації. Я називаю цю навичку гнучкістю мислення.

Навчіться демонструвати свої почуття і ставити себе на місце іншої людини

Техніка «Я-повідомлень» підходить для того, щоб досліджувати свої емоції, але з її допомогою можна також приміряти на себе досвід вашого співрозмовника. За допомогою цієї техніки ви показуєте співрозмовникові свій емоційний стан від його дій. Наприклад, ваш колега довго не відповідає на важливий лист, але замість гучних фраз про те, який він поганий, ви говорите про себе. «Цей лист дуже важливий, і тому я засмучуюсь, коли ти не відповідаєш». Висловивши свої почуття, поясніть вплив такої поведінки на вас: «… я думаю, що про мене забули». В кінці розкажіть, яким ви бачите найкращий розклад для вас: «Я хочу, щоб мені хоча б іноді відповідали, хоча я і розумію, що ви зайняті».

Виконуючи різні дії, люди не завжди замислюються про те, який ефект вони справляють на оточуючих. Залишаючи важливий лист без відповіді, колега, швидше за все, приділяє час більш важливим, на його думку, проектам. Але коли ви прямо вказуєте на свої почуття, це мотивує співрозмовника подивитися на оточуючих ширше.

Тепер спробуйте замінити «Я» на ім’я вашого колеги, друга або родича і спробуйте проговорити фрази, виходячи з того, що ви знаєте про свого співрозмовника.

Розширюйте кругозір

Допитливість розширює межі емпатії, зіштовхуючи вас з людьми поза звичним колом спілкування і знайомлячи з іншим життєвим досвідом. У кожному разі ви отримаєте унікальний погляд на світ, нові варіанти відповідей на звичні питання і незвичайні рішення для повсякденних завдань. Не варто забувати про різні освітні курси: від особливостей філософії Ренесансу до нейропсихології. Є й окремі програми, які присвячені саме розвитку емоційного інтелекту. Крім того, допоможуть книги, фільми, заняття, знайомства. Щоб зустріти нових людей, можна скористатися спеціальними сервісами, які допоможуть призначити чаювання або мозковий штурм з одним або відразу декількома співрозмовниками.

 

Притча наостанок
Майстер бойових мистецтв вирішив дати учням важливий урок. Він запропонував їм напасти на нього всім одночасно і спробувати укласти його на землю. Зав’язалася неабияка сутичка, учні намагалися з усіх сил, але вчитель незмінно відбивав удари, ухилявся і як і раніше міцно стояв на ногах.

Після цього вчитель запитав учнів, що нового вони дізналися. Один з них підняв руку і сказав: «Я думаю, що відкрив ваш секрет, учитель. Ви так успішно відбивали наші атаки, тому що жодного разу не втратили рівноваги ». На це вчитель відповів: «Зовсім навпаки, я весь час втрачав рівновагу. Але я тут же знаходив його знову ». Точно так же читачі книги «Сила емпатії» не опанують магічною силою, яка назавжди убезпечить їх від складних ситуацій. Але у них в руках буде засіб, що дозволяє погасити конфлікт в зародку або успішно вийти з нього, якщо він все-таки знайшов повну потужність.