Терміни посадки полуниці потрібно визначати, виходячи із погодних умов. Посадка розсади відбувається переважно з березня по травень. У цей час ґрунт максимально насичений вологою, теплих сонячних днів достатньо для гарного приживання розсади полуниці.
Для посадки у відкритий ґрунт украй важлива стабільна температура повітря – не менш ніж 10-15°С тепла. Ґрунт, своєю чергою, повинен прогрітися хоча б до 8-9°С у верхньому шарі. Тому оптимальним періодом посадки полуниці навесні у середній смузі є проміжок з 15 квітня по 5 травня. У південних регіонах висаджувати її починають уже в перших числах березня.
Оскільки у багатьох областях весною зберігається ризик повторних заморозків, то розсаду захищають, прикривши її плівкою або агроволокном, які відкривають у погожий день або при постійних 15- 20°С тепла.
Чимало садівників орієнтуються на місячний посівний календар. Згідно із ним, у 2021 році найкращими днями для висадки розсади (саджанців) полуниці вважаються:
березень – 1-5, 16-19, 21-24, 29 та 30;
квітень – 1, 13, 14, 15, 17-20, 24 та 25;
травень – 10, 12, 15-17, 22-25;
червень – 6, 7, 8, 11-13, 18-22.
Посадка полуниці починається з підготовки розсади. Насамперед слід оцінити її зовнішній вигляд. Листя на саджанцях має бути здоровим, насичено-зеленого забарвлення, у кількості від 3 до 5. Також варто звернути увагу на її кореневу систему. Коренева шийка повинна бути щонайменше 6 мм у діаметрі, а коренева система – добре сформована і мати мичкувату форму з довжиною корінців не менш як 7-10 см.
Перед висадженням у ґрунт, розсаду полуниці тримають у затіненому місці у відкритому контейнері. Безпосередньо перед посадкою коріння потрібно потримати 20 хвилин в ємності з водою, змішаною зі стимулятором росту.
Підготовка грядки під полуницю
Аби полуниця рясно плодоносила, кущі варто садити на добре освітлюваних ділянках, особливо це стосується великоплідних сортів. Під ягідні грядки виділяють місце на південно-західних ділянках саду. Найкращими ґрунтами для посадки вважаються чорнозем і темно-сірий лісовий ґрунт, що має легкий склад.
Фахівці рекомендують садити полуницю на ділянці, де раніше росли часник, цибуля, морква, цвітна капуста, бобові, сидерати, петрушка та інша зелень, редька і редиска, кукурудза. Не варто вирощувати її після картоплі й капусти, томатів та інших пасльонових культур, огірків, гарбузів, кабачків.
Саму грядку під полуницю бажано підготувати заздалегідь, тобто ще восени. А на початку весни ґрунт розпушують граблями. Потім вносяться органічні добрива (гній або перегній), а також проводиться профілактична обробка ґрунту у вигляді знезараження. Зробити це слід приблизно за 2 тижні до посадки.
Схеми посадки полуниці
Найпростішою схемою посадки полуниці вважається килимова. Кущі висаджуються рядами на відстані приблизно в 7 см один від одного і 30 см – між рядами.
Рядковий спосіб характерний тим, що розсада висаджується у ряд, з проміжками в 15 см між рослинами і 40 см між рядами.
За гніздової посадки одна рослина висаджується в центрі, а за 10 см від неї по колу висаджують 5-6 кущиків. Між такими гніздами витримують інтервал у 30 см. Це чудовий варіант для невеликої ділянки і значної кількості посадкового матеріалу.
Кущовий спосіб посадки полуниці полягає у висадці саджанців через 40-60 см. За такого методу посадки полуниця отримує багато місця для росту.
Як висаджувати полуницю навесні
Перед тим, як висаджувати полуницю навесні у ґрунт, розсаду обов’язково потрібно загартувати, тобто протримати пару днів за температури в 10-15°С.
Читайте також: Як стати щасливою парою? Просто дотримуйтеся трьох правил.
Посадку полуниці зазвичай проводять у похмурий день, ближче до вечора. Під кожен саджанець викопують лунку залежно від розміру кореневої системи на відповідній відстані одна від одної.
Ці ямки рясно проливають водою. Давши рідини вбратися, саджанець поміщають так, щоб точка росту (сердечко) перебувала на рівні ґрунту. Потім їх акуратно присипають землею і злегка притрамбовують верхній шар.При загрозі заморозків бажано саджані утеплити агроволокном.