Йод – це хімічна сполука та життєво важливий мікроелемент, без якого організм людини не здатний нормально функціонувати. Основна фізіологічна роль йоду – участь у продукції гормонів щитоподібної залози (тироксина та трийодтироніна), які регулюють процеси обміну речовин в організмі. Хімічний елемент має важливе значення впродовж всього життя, але він найбільш необхідний в період розвитку плоду.
Як йод впливає на шкіру?
Шкіра – дзеркало здоров’я, і вона першою потерпає від йододефіциту. Оскільки йод бере участь у метаболічних процесах, порушення яких відразу відображаються на шкірі, через його дефіцит можуть виникнути неприємні зміни. Людина помічає надмірну сухість та лущення, зниження еластичності і тонусу, передчасну появу зморшок і заломів. Найчастіше виникають набряки на обличчі, неестетичні синці і мішки під очима.
Йод також сприяє засвоєнню та обміну вітамінів, всмоктуванню корисних для шкіри нутрієнтів з кишківника. При нормальному йодному балансі в організмі епідерміс і дерма отримують багато поживних речовин, їх клітини активно діляться і регенерують, поліпшується кровопостачання тканин.
Як йод впливає на стан волосся і нігтів?
Йод необхідний для обміну нутрієнтів, що надходять з їжі, та їх транспортування в усі тканини. Він сприяє посиленому живленню волосяних фолікулів, насиченню їх амінокислотами, вітамінами і мінералами, які потрібні для росту волосся. При достатньому споживанні йоду волосся здорове і густе, воно набуває гарного блиску, зменшується його випадіння.
Подібним чином мікроелемент впливає і на стан нігтьових пластин. Йод потрібен для зміцнення нігтів, прискорення їх росту, запобігання ламкості і розшарування. Це особливо важливо для дівчат, які постійно роблять манікюр із покриттям, адже гель-лаки та засоби для їх зняття руйнують верхній кератиновий шар, роблять нігтьові пластини більш тонкими, збільшують їх чутливість до механічного впливу і перепаду температур. Застосування йоду нівелює негативні зміни і сприяє швидкому відновленню структури нігтя.
Читайте також:Як довго я чекала цієї зустрічі, як довго я чекала цієї розмови, як довго я чекала тебе.
Чи існує зв’язок між вживанням йоду і схудненням?
Мікроелемент прискорює метаболізм через посилення вироблення гормонів щитовидної залози. При достатньому надходженні йоду в організмі активно синтезується тироксин, який взаємодіє з усіма тканинами. Він стимулює біохімічні реакції обміну речовин: сприяє поглинанню та утилізації глюкози в клітинах, прискорює розпад жирів, нормалізує ліпідний профіль в організмі.
Речовина є незамінною для стрункої і красивої фігури, оскільки йодовмісні гормони посилюють ефективність дієт і фізичних навантажень, запускають в організмі процеси жироспалювання, сприяють виробленню енергії для інтенсивних тренувань.
Також важливо знати: якщо ви тривалий час дотримуєтеся суворої дієти і ходите в спортзал, а вага стоїть на місці, обов’язково потрібно перевірити рівень йоду в організмі.
Ще один корисний ефект йоду для фігури полягає в його стимулюючій дії на роботу шлунково-кишкового тракту. При нормальному рівні тиреоїдних гормонів активізуються травні ферменти, їжа швидко розщеплюється на дрібні молекули, які всмоктуються в кров і направляються до різних органів. Також мікроелемент стимулює моторику кишечника.
Таким чином йод допомагає отримати максимум користі з раціону навіть за обмеженої калорійності, попереджає порушення роботи шлунково-кишкового тракту, які часто трапляються при схудненні.
Щоденно кожна людина потребує певної кількості йоду. Рекомендації до вживання йоду для людей різного віку:
вагітні жінки – 250 мкг на добу;
період грудного вигодовування для жінок – 250 мкг на добу;
жінки репродуктивного віку – 150 мкг на добу;
діти до року – 50 мкг на добу;
діти до 2–3 років – 90 мкг на добу;
діти від 12 років та дорослі – 150 мкг на добу.
Виходячи з цих даних можна зрозуміти, при якій добовій кількості виникає дефіцит або надлишок йоду в організмі. Слід пам’ятати, якщо доросла людина не вжила впродовж доби 150 мкг, це не означає, що на наступний день виникне дефіцит. Організм має запаси йоду в щитоподібній залозі. Тому, якщо за декілька днів людина не вживає мікроелемент, організм вилучає сполуку із запасів.
Заповнити потребу в мікроелементі їжею досить складно, особливо для жителів віддалених від моря регіонів. У продуктах харчування він міститься в невеликих концентраціях, а при термічній обробці до 60-70% речовини випаровується.
Найбільш багаті на йод речовини – морські продукти. Вміст мікроелементу в деяких продуктах досягає 800–1000 мкг на 100 г їжі. Найбільш багаті йодовмісні продукти – риба, водорості та морська капуста. Окрім них, багато йоду міститься в молоці, яйцях, м’ясі, зернових, сметані, кефірі, томатах, полуниці, баклажанах, спаржі та волоських горіхах. Слід пам’ятати, що в ході кулінарної обробки страв кількість мікроелементів зменшується. Тому до страв рекомендується додавати йодовану сіль, особливо в кінці приготування, перед подачею на стіл. Окрім кулінарних продуктів, заповнити брак йоду в організмі можна за допомогою йодованої солі та продуктів, які спеціально збагачуються мікроелементом – адаптованих молочних сумішей для дітей, біодобавок у таблетках.
Також йод можна отримувати зі збагачених продуктів харчування – солі, хліба і т д. Але в цьому випадку дуже важливо звертати увагу на відповідне маркування і вибирати продукти, на яких виробник чітко вказує норму вмісту йоду.