Перейти до вмісту

Змінюється Гольфстрім і змінюється клімат Європи.

Впродовж більш ніж тисячі років система Гольфстріму ще ніколи не була такою слабкою, як в останні 10 років. Такий висновок зробила команда вчених з Ірландії, Великої Британії й Німеччини, яка опублікувала результати свого дослідження в журналі Nature Geosciences.

Ці висновки тривожні. Тому що велетенська циркуляція океану – одна з найважливіших систем розподілення тепла на Землі. Її ослаблення може призвести до відчутних наслідків для клімату на планеті.

Атлантичний меридіальний циркулюючий потік – саме так називають вчені систему Гольфстріму. Течія функціонує як “велетенська конвеєрна стрічка, яка переносить теплі поверхневі води з екватора на північ, а холодні води на глибині відправляє назад, на південь”. Таким чином, велика кількість тепла на планеті розподіляється.

В статті  журналу Der Spiegel  підмічається, що течія Гольфстріму сповільнилася приблизно на 15% з середини 20-го століття. Це було пов’язано з глобальним потеплінням, спричиненим людьми. Але надійних даних про довгостроковий розвиток течії не було. Важливі заміри проводилися лише з 2004 року. Тепер вчені врахували так звані проксі-дані, які можна назвати природними свідками минулого.

Океанологи використали комбінацію з трьох різних типів даних, щоб отримати інформацію про океанічні течії. Серед них – зміна температур в Атлантичному океані, розподіл водяних мас і розмір фракцій ґрунту.

Читайте також: Підготувати стопи до літа досить легко.

Поєднання даних показало, що після тривалого й відносно стабільного періоду приблизно в 1850 році почало спостерігатися ослаблення з більш відчутним спадом в середині 20-го століття. Ослаблення Гольфстріму впливає на обидва узбережжя Атлантичного океану. Наприклад, в Європі сповільнення течії може викликати збільшення кількості екстремальних погодних явищ.

Хоча інші дослідження вказують, що потенційними наслідками сповільнення Гольфстріму може стати аномальна спека й засуха влітку. Однак, щоб точно визначити, до чого призведе сповільнення, потрібні подальші дослідження.